Z plánovanej rýchlej „špeciálnej operácie“ sa v priebehu dní stal pomalý a krvavý konflikt. A zďaleka nezasiahol iba Ukrajinu. Už po dvoch týždňoch je možné tvrdiť, že ide o najväčší globálny ekonomický šok spôsobený vojenským konfliktom od druhej svetovej vojny.
V minulom týždni ceny komodít vzrástli najviac od roku 1974. No ešte viac sa zvýšili od začiatku roka, keď dosiahli najväčšie zisky od roku 1915. Vojna ide ruka v ruke s rastom cien komodít. Tentoraz sa však k tomu pridáva dlhodobý nedostatok základných surovín aj sankcie proti najväčšiemu globálnemu producentovi. A tie sa ešte môžu rozširovať. V ovzduší lietajú hrozby odstrihnutia Ruska od predaja ropy a Európy od nákupu zemného plynu. Súčasný intenzívny rast cien komodít tak nemusí byť konečný.
Už v súčasnosti cena zemného plynu v Európe vzrástla oproti minulému roku takmer 20-násobne. Mnohé komodity lámu historické rekordy a pridávajú sa k nim globálne komoditné indexy. Rast cien komodít tak bezpochyby vyvolá ďalšie inflačné tlaky. Podľa prvotných odhadov britského Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum ukrajinský konflikt odpíše zo svetovej ekonomiky jeden bilión dolárov. A infláciu zvýši o tri percentuálne body, čo si vyžiada ďalšiu zásadnú stratu hodnoty úspor.
Ak sa vojna rýchlo neskončí, naopak, bude ďalej eskalovať, straty sa budú rátať v biliónoch. A to všetko v nádeji, že sa nespustí väčšia ekonomická a finančná kríza, ktorá sa pri súčasnej vysokej komplexnosti sveta nedá vylúčiť.
V takomto prostredí sa bude čoraz viac skloňovať výraz stagflácia, označujúci vysokú infláciu sprevádzanú ekonomickou stagnáciou. Práve drahé komodity, najmä ropa a pre Európu aj zemný plyn, budú pôsobiť ako brzda spotreby iných statkov či služieb.
V histórii sa prakticky nestalo, aby ropný šok nespôsobil ekonomickú krízu. Od druhej svetovej vojny je ich možné napočítať desať. Prichádzajúcu recesiu predvídajú aj dlhopisové trhy. Práve preto sa dramaticky znižuje šanca, že centrálne banky zasiahnu a budú sa snažiť proti inflácii bojovať zvýšením úrokových sadzieb. Či si však komodity svoj rast udržia a ďalej budú zvyšovať globálne náklady vojny, nevie nikto.
Takmer všetko bude závisieť od politiky, ktorá je v mnohom ešte nepredvídateľnejšia než samotné finančné trhy.
Viac sa dočítate v novom čísle TRENDu: