Zvyčajne ako prvá zavádza stimuly a najskôr ich aj ukončuje, bez milosti medzi prvými zvyšuje aj úrokovú sadzbu. Ostatné centrálne banky, najmä z vyspelého sveta, ju zvyknú s odstupom času nasledovať. Hlavne Európska centrálna banka si ju často berie za vzor.

Podľa vzoru Fedu prešla na šesťtýždňový cyklus zasadnutí namiesto pôvodných mesačných, zaviedla zápisnicu zo zasadnutia. A hoci to pôvodne odmietala, pred rokmi znížila sadzbu až na nulu (neskôr aj pod ňu) a zaviedla kvantitatívne uvoľňovanie.

V súčasnosti Fed nielenže chystá zvýšenie sadzieb, ale postupne ho plánuje zrýchľovať. Inflácia výrazne rastie naprieč celým svetom a spolu s Fedom zvyšujú sadzby aj centrálne banky Spojeného kráľovstva, Nórska, Česka, Maďarska či Poľska.

Nie všetky centrálne banky však majú v pláne zvyšovať sadzby rýchlo, neponáhľajú sa napríklad Švajčiari či Švédi. Všetky oči sa však upierajú na ECB, ktorá je medzi tými, čo nechcú konať unáhlene. A s tým, ako pritvrdzuje svoj postoj Fed, pritvrdzuje ten svoj aj ECB.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa