Štát síce už dávnejšie zaviazal internetových predajcov potravín plniť prísnejšie hygienické pravidlá, no masívnejšími kontrolami si ich začína vynucovať až teraz.

Nespokojný čitateľ takto okomentoval skutočnosť, že Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) ide e-shopy s potravinami kontrolovať náhodnými úradnými nákupmi. Súčasne chce aktívne vyhľadávať a trestať tie z nich, ktoré sa štátu dosiaľ nezaregistrovali a pred dozorom sa skrývajú.

Trojka odchádza z trhu

Je určite správne, že štát ide svoje nariadenia aj vyžadovať. A nielen preto, že potraviny mimo dozoru môžu byť pre spotrebiteľov zdraviu nebezpečné. Kontroly musia byť prísnejšie aj preto, aby sa zachovali rovnaké trhové podmienky pre všetkých hráčov regulovanej brandže. Dodnes bol stav taký, že poctivejšie e-shopy, ktoré štátne regulácie plnili, mali kvôli nim drahšiu prevádzku ako neregistrovaní konkurenti, čo ich ignorovali. Ekonomický dosah takýchto rozdielov nie je zanedbateľný.

„Už sa mi nechce ďalej súperiť s konkurentmi, ktorí veselo neplnia hygienické a bezpečnostné nariadenia, kým moja firma ich poctivo plní. Z brandže odchádzam a svoj e-shop radšej predávam, lebo uprostred nepostihovaných podvodníkov sa to neoplatí ďalej robiť,“ komentuje pre TREND majiteľ firmy Stega Trade Štefan Garančovský. Podnikateľ cez svoj e-shop protein.sk predáva bielkovinové koncentráty a iné výživové doplnky pre športovcov.

„Cez e-shopy sa nám sem dostávajú aj výživové doplnky z mimoeurópskych regiónov, ktoré EÚ vôbec neschválila.“ Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy

Spomedzi e-shopov tohto typu to nie je žiadna drobná firma. S ročnými tržbami na úrovni 1,5 milióna eur je trojkou tuzemského predaja proteínových a iných výživových doplnkov. Pred pár rokmi dokonca velila celej brandži, keď jej tržby dosiahli takmer tri milióny eur. Stega Trade je príkladom toho, kam vedú štátne regulácie, ak podmienky dodržiavajú len poctivejší, no špekulanti nie sú za ich obchádzanie dôsledne postihovaní.

Príkazy bez kontroly

Európska únia povolila predaj potravín cez internet zhruba pred desiatimi rokmi. No bez prísnejšej kontroly. Až keď sa neskôr zistilo, že sa v e-shopoch predávajú aj potraviny s neznámym pôvodom či bez zdravotných povolení spoločenstva, členské štáty začali byť individuálne na e-shopy s potravinami prísnejší. Slovensko nebolo výnimkou.

E-shopom s potravinami sa končia časy bez dozoru

Zdroj: Maňo Štrauch

Už pred šiestimi rokmi sa do tunajšej legislatívy dostala podmienka, že každý, kto má e-shop s potravinami, sa musí zaregistrovať na ŠVPS. Aby sa ľahšie dalo kontrolovať, či naozaj spĺňa rovnaké hygienické podmienky ako ktorákoľvek iná predajňa s potravinami.

Prísny dohľad nad e-shopmi sa na Slovensku rozbieha až teraz. Inšpektori ŠVPS začínajú v súčasnosti s 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa