Prvú skúšku ohňom má vládny návrh na odstránenie úprav druhého piliera z čias bývalo kabinetu za sebou. Prešiel do druhého čítania, kde bude čakať na definitívne schválenie po parlamentných prázdninách. Môže sa ešte dočkať pozmeňovacích návrhov – z prvého čítania totiž nepostúpila opozičná novela. Tá chcela udržať garancie v súčasných fondoch, investovať sa malo v dvoch nových. Tiež sa mal ponechať v platnosti dobrovoľný vstup do druhého piliera do pol roka od začiatku prvého zamestnania. V súčasnosti sa pre DSS v tomto termíne rozhoduje menej ako desať percent oprávnenej populácie.
Minister práce Jozef Mihál okomentoval opozičný návrh tým, že je vypracovaný niektorými dôchodkovými správcami, keďže im zaručuje stály príjem bez rizika, no klientom neprinesie dostatočný výnos. Nedávno vyčíslil dosahy zavedenia garancií na 100 miliónov eur. O tie mali klienti DSS dosiaľ prísť tým, že zmena bývalej vlády prinútila správcov vypredať akcie a nakúpiť krátkodobé cenné papiere. Navrhované opozičné zmeny sa stále môžu dostať na rokovanie pri druhom čítaní v podobe poslaneckých pozmeňovacích návrhov.
Vládna novela chce ponechať garancie v konzervatívnom fonde – tí, ktorí chcú mať istotu, že neprídu o vložené peniaze, a to aj po očistení od poplatkov, by mali zostať práve v tomto fonde. Ostatné dva fondy sú naopak motivované k investovaniu, DSS z nich budú mať podiel na výnosoch. Má pribudnúť štvrtý indexový fond, ktorý bude o niečo lacnejší a bude investovať do indexov hlavných svetových búrz.
Mladí by mali opäť vstupovať do DSS automaticky, no s možnosťou vystúpenia v prvých troch rokoch od vstupu. Ministerstvo uvažuje, ako dostať do druhého piliera ľudí, ktorí zabudli vstúpiť v polročnej lehote, prípadne pracovali dlho v zahraničí. Ficova vláda tiež vylúčila zo sporenia invalidov a ľudí, ktorí by mali menej ako 15 rokov do dôchodku, keď o päť rokov predĺžila minimálny čas sporenia. Pre tých ešte hľadá súčasné ministerstvo riešenie.