O dve kaliky viac

Vláda pred týždňom schválila návrhy volebných zákonov, ale aj ich predkladateľ musel priznať, že to bol len formálny súhlas. Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil, že hlavný legislatívny proces a hlavné zmeny ešte len prídu, lebo „zákon dospeje k zásadným zmenám v parlamente“. Už aj to je signál, že i dôležité normy, akými sú volebné zákony, sa tu prijímajú „ukážkovým“ spôsobom. Presne tak, ako by sa prijímať nemali.

Tým, že ministerstvo vnútra predložilo návrhy v paragrafovom znení, a nie ako legislatívny zámer, obmedzilo pripomienkové konanie i verejnú diskusiu na debatu o tom, čo by sa do zákonov v žiadnom prípade dostať nemalo. Predkladateľ bol v tomto ohľade viac ako štedrý a ustanovení, ktoré sa do návrhu dostali len preto, aby z neho mohli vypadnúť, ponúkol veľa. Svoje predstavy, čo by malo byť obsahom nového a moderného volebného zákonodarstva, si politické strany, aktivisti, mimovládne organizácie, ale aj funkcionári Združenia miest a obcí Slovenska mohli nechať len pre seba. Štefan Bieľak to povedal za všetkých: „Keď sa už konečne po rokoch pripravuje volebný kódex, mali by sme to využiť aj na riešenie zásadnejších problémov, ktoré ukázala prax.“ Ale o také niečo zjavne nebol záujem.

Vláda poslala do parlamentu polotovar, ktorý sa bude „zlepšovať“ individuálnymi i skupinovými iniciatívami bez ladu a skladu – tak, ako je to pre miestny legislatívny folklór príznačné. Jeden príklad za všetky.

Fotogaléria

O dve kaliky viac

Právomoc kontrolovať a sankcionovať dodržiavanie volebných pravidiel má podľa návrhu R. Kaliňáka ministerstvo financií. Lenže rezort financií túto právomoc nechce. Opozičné návrhy, aby sa toho ujal Najvyšší kontrolný úrad, zas odmieta R. Kaliňák s odôvodnením, že úrad má len kontrolné, a nie sankčné kompetencie. V tejto chvíli nikto nevie, akú podobu bude mať orgán, ktorý je absolútne kľúčový a rozhodujúci pri dodržiavaní a vynucovaní volebných zákonov. Aj keby nejakým zázrakom došlo v parlamente ku konsenzu, jedna vec je politická zhoda a druhá celkom iná, legislatívna úprava, ktorá zabezpečí, aby kontrolný a sankčný orgán bol funkčný a efektívny. Možnosť, že ho poslanci svojpomocne a bezchybne vytvoria na prvý pokus, je rovnako pravdepodobná ako možnosť, že človek, ktorý má prvý raz v živote v rukách husle, odohrá koncert ako Paganini.

Zákonov, ktoré nie sú realizovateľné ani vynútiteľné, je v slovenskom právnom poriadku dosť. Ak predkladateľ R. Kaliňák a poslanci Smeru dokonajú „dielo“ volebných zákonov tak, ako ho rozbehli, bude mať slovenské právo o dve kaliky viac.