Bude to dôsledok rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý je záväzný aj pre slovenský súd, ktorý bude znovu rozhodovať v prípade takzvanej Duckého zmenky. Ak doteraz spory o platnosť zmeniek, ktoré podpísal Ján Ducký (na titulnej fotografii) ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), štát vyhrával, teraz jeden spor s konečnou platnosťou prehral.

Kriminálny spôsob riadenia

Ako každý tristný príbeh aj tento má svoju predhistóriu.

V lete roku 1996 vyšlo najavo, že „niekoľkí špekulanti“ (výraz predsedu HZDS Vladimíra Mečiara) nezákonne vyviezli z republiky vyše 600-tisíc ton obilia. Na každej tone nelegálne zarobili približne 1 800 korún, čím pripravili štát o viac než miliardu korún. V. Mečiar určil vinníka jednoznačne. „Tristotisíc ton obilia sa mohlo nezákonne vyviezť len preto, lebo istí ľudia na ministerstve hospodárstva to povolili.“

Preto musel z vlády odísť minister hospodárstva, ktorým bol J. Ducký. Ale už v apríli 1997 sa z odvolaného stal nový generálny riaditeľ SPP. V normálnom štáte by funkcionár „odídený“ po korupčnej afére nedostal príležitosť, aby zaujal významnú riadiacu funkciu. J. Ducký ju od premiéra Mečiara dostal.

Duckého zmenka: prečo štát prehral

Vladimír Mečiar Zdroj: TASR/Martin Baumann

Využil ju tak, že obrovskú štátnu firmu riadil kriminálnym spôsobom. Pod jeho vedením podnik „investoval“ miliardové sumy na nákup akcií iných podnikov, ktoré mali podľa neho priniesť „prospech nielen SPP, ale aj celému štátu a jeho občanom“. Výsledkom bolo, že v roku 1999 muselo nové vedenie podniku vytvoriť na Duckého „investície“ opravné položky vo výške 4,9 miliardy korún.

Ivan Mikloš v roku 1998 sústavne upozorňoval na fakt, že J. Ducký koná protizákonne, lebo štátny podnik pod jeho vedením nakladá so svojím majetkom nad rámec bežného hospodárenia, na čo potrebuje súhlas vlády. On ho však nemal – iba využíval skutočnosť, že Mečiarova vláda jeho nezákonný postup tolerovala.

Po mnohých mediálnych upozorneniach minister hospodárstva Milan Cagala napokon predsa len zakročil. Šiesteho júla 1998 listom Duckému zakázal, aby bez súhlasu ministerstva realizoval úkony, ktoré by viedli k zmenám v portfóliu SPP. Lenže po voľbách 1998, keď už bolo jasné, že sa HZDS ocitne v opozícii, minister M. Cagala poslal J. Duckému ďalší list, ktorým svoj júlový zákaz zrušil.

V čase od volieb do nástupu novej vlády generálny riaditeľ SPP dielo skazy dokonal. Podpísal takmer tridsať zmeniek na sumu päť až sedem miliárd korún. Duckého podpisy na zmenkách boli pravé a riadne notársky overené, ale zmenky neboli vedené v účtovníctve podniku, lebo ich nadobúdatelia za ne neposkytli SPP reálnu ekonomickú protihodnotu.

Majitelia zmeniek, ktorí sa často menili, potom súdnou cestou žiadali ich preplatenie. Kolotoč súdnych sporov okolo Duckého zmeniek sa tak točí už takmer dve desaťročia. V júni 2015 prvý raz došlo k tomu, že SPP a štát v spore o Duckého zmenku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa