Vo vláde sa počas minulého roka vážne diskutovalo o možnosti znárodnenia súkromných dôchodkov z druhého piliera. Kontrolu nad miliardami eur zvažovali politici získať rafinovaným spôsobom. Snahu o zoštátnenie navonok prezentovali ako boj za zvýšenie konkurencie a lepšie zhodnotenie peňazí. Len im akosi záhadne vyšlo, že obidva problémy najlepšie vyrieši štátna dôchodková správcovská spoločnosť (DSS). 

Slušná penzia

Druhý pilier vznikol práve preto, že v budúcnosti štát nedokáže občanom garantovať vysoké dôchodky. Dôvody sú jednoduché. Menej narodených detí znamená menej pracujúcich. Teda menej ľudí, ktorí sa na dôchodky skladajú prostredníctvom odvodov. Navyše sa to všetko deje v čase rastúceho počtu dôchodcov. Len do roku 2030 ich pribudne 100-tisíc. Potom na zopakovanie rovnakého prírastku bude stačiť nasledujúcich päť rokov. 

Slušnú penziu garantuje jedine šetrenie na dôchodok. Potrebné úspory sa najvýhodnejšie vytvoria prostredníctvom II. piliera. Jedine peniaze investované v ňom nepodliehajú dani z príjmu. Štát navyše prísne reguluje poplatky a Národná banka Slovenska dohliada na investovanie. 

Z tohto uhla pohľadu je snaha o posilnenie úlohy štátu prekvapením. Jediným argumentom za je, že štátna DSS ako jediná investuje zisky z poplatkov do vyplácania penzií. Hlavným argumentom proti je riziko minutia peňazí na nezmyselné projekty. Od výstavby diaľnic po budovanie nájomných bytov.

Nie že by krajina tieto projekty nepotrebovala. Problém je len v tom, že v slovenských pomeroch zisky z nich v žiadnom prípade negarantujú slušné dôchodky. To je obrovský rozdiel oproti možnostiam v indexových fondoch, ktoré v dobrých rokoch bez problémov zhodnotia peniaze ľudí aj o viac ako pätinu. 

Druhý pilier nakoniec snahy o znárodnenie zvládol. „V návrhu na vznik štátnej DSS sme jednoznačne videli snahu o znárodnenie druhého piliera. Našťastie ten podľa posledných informácií pravdepodobne nevznikne,“ konštatuje pre TREND výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivan Švejna. Politici sa nakoniec zamerali na presadenie iných zmien a súkromné dôchodky nechali na pokoji. Koncom minulého roka malo v II. pilieri okolo 1,6 milióna Slovákov investovaných viac ako 10,3 miliardy eur. 

Recesia spôsobila minimálne škody 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa