Najnovšie boli dôvodom anuity: vlani sa na trhu vyskytlo prvých pár stoviek klientov, ktorí dostali penziu aj z druhého piliera. Vládna kritika a zdôrazňovanie nevýhodnosti súkromného doživotného dôchodku – aj keď všetci od začiatku zdôrazňovali, že prvé súkromné penzie budú nízke pre krátky čas sporenia – vyhnali za tri mesiace rekordný počet klientov. Odišlo ich takmer 140-tisíc.
Zobrali si so sebou bezmála 580 miliónov eur, ktoré darovali Sociálnej poisťovni, každý odchádzajúci v priemere štátu daroval vyše štyri nasporené tisícky eur. Ak sa v budúcnosti rozhodnú znova vstúpiť do druhého piliera, tieto peniaze sa im už nevrátia nazad na účty. Začnú si sporiť odznova. Odchody neboli rovnomerné: VÚB Generali dokonca zažila mierny nárast klientov a výraznejší rast aktív než zvyšok trhu. To naznačuje presuny za lepšími zhodnoteniami, keďže VÚB Generali patrí k tým nadpriemerne zhodnocujúcim DSS.
Veľmi slušné zhodnotenia
Po dlhom čase preto znova klesol aj celkový objem aktív v druhom pilieri – zhruba o sto miliónov eur. O zníženie rozdielu sa postarali príspevky klientov. A tiež zhodnotenia, ktoré vlani dosahovali výrazne vyššie úrovne, než sú zvyknutí napríklad klienti bánk. V dlhopisových fondoch sa síce vyskytlo aj jedno mierne záporné zhodnotenie, dlhodobé výnosy sú však na obdobie s nulovými úrokmi nadpriemerné.
Zažiarili opäť indexové fondy: „najhoršie“ zhodnotenie bolo 5,6 percenta, tri z piatich DSS s indexovými fondmi však ponúkli klientom takmer osempercentný výnos. Počas kampane na výstup si ľudia zároveň tiež uvedomili výhodnosť týchto fondov, a tak ich podiel na celkovom objeme aktív výrazne, až dvaapolnásobne stúpol. Jednak to spôsobili presuny ľudí medzi fondmi – klient môže sporiť v dvoch fondoch, z toho jeden musí byť vždy garantovaný –, ale aj samotné výstupy.
Zisky DSS stiahli nadol ako nižšie odplaty za výkonnosť, tak aj nárast nákladov spojený s obchodovaním s cennými papiermi
Príliš veľa odchodov išlo z dlhopisových fondov. Ich podiel teda klesol v prospech ostatných, hoci negarantovaných fondov. Pre klientov to zároveň znamená, že sa im prostriedky v priemere zhodnocujú lepšie ako v minulosti. Dominantný podiel garantovaných fondov totiž v čase nulových úrokov znamená, že ich hodnota stúpa minimálne.
Výhodou druhého piliera pritom má byť komplexné úrokovanie: tým, že sa zúročujú aj už dosiahnuté úroky z minulosti, klientsky majetok rastie omnoho rýchlejšie. Pri nulových zhodnoteniach však táto výhoda odpadá. Preto je veľmi nešťastné, že väčšina aktív, takmer 85 percent, je naďalej v garantovaných, teda nezhodnocovaných fondoch. Prekvapivo je však druhý pilier za vlaňajšok výkonnejší než tretí, menej regulovaný pilier. Tam najväčšie fondy všetkých DDS skončili v mínuse.
Vývoj kumulatívneho výsledku trhu DSS (tis.eur) 1/3
Cumulative Profits of Obligatory Pension Funds (000 EUR)
PRAMEŇ: TREND, údaje DSS / SOURCE: TREND, Dss data
Stále v kumulatívnej strate
Odchod klientov a pokles zhodnotení sa negatívne odrazil aj na ziskovosti sektora – zisky medziročne klesli takmer o polovicu. Hlavným výpadkom boli odmeny za výkonnosť fondov, keďže tie po mimoriadne úspešnom roku 2014 boli oveľa volatilnejšie. Na odmenu má DSS nárok, len ak prekoná historicky najvyššiu hodnotu dôchodkovej jednotky. Volatilita teda spôsobuje, že DSS stráca pri výkyvoch nárok na túto odplatu.
Napriek tomu, že druhý pilier vlani oslávil desaťročie fungovania, stále spláca náklady na rozbeh podnikania. Kumulatívna strata sektora aj po štyroch rokoch ziskovosti dosahuje takmer 130 miliónov eur. Pri vlaňajšom desaťmiliónovom zisku to znamená, že nominálne by sa investícia majiteľom DSS vrátila o 13 rokov – dohromady o štvrťstoročie od spustenia systému.
Samozrejme, okrem časovej hodnoty peňazí treba pripomenúť i fakt, že výška odplaty závisí od objemu aktív. Ako tie porastú, tak by mali rásť i príjmy a zisky. Skutočná návratnosť za predpokladu, že štát už do systému prestane negatívne zasahovať, by tak mohla byť kratšia. Už druhý rok za sebou boli vlani všetky DSS v pluse.
Prudko obchodovali
Samotné fondy reagovali na stav na trhu podľa svojho typu. Dlhopisové, teda najviac využívané fondy, postupne znižovali objem
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?