Kríza, ktorá prišla v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19, môže ohroziť penzie, no nateraz sa zdá, že je to nepravdepodobné. Slovenské dôchodky plávajú v pokojných vodách garantovaných fondov, preto sa ich krízový výkyv akciových kolegov v podstate nedotkol. Znie to ako dobrá správa, lenže je to dôkaz toho, že prostriedky v dôchodkových fondoch sú rozložené nesprávne. „Väčšina úspor v druhom pilieri, takmer osemdesiat percent, sa nachádza v dlhopisových garantovaných fondoch, a vďaka tomu sa ich výkyvy akciových trhov nedotkli.

Z dlhodobého hľadiska však dlhopisové fondy nie sú na sporenie na dôchodok optimálne,“ hovorí Lýdia Žáčková z Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Dôchodkové správcovské spoločnosti musia klientom garantovať, že väčšina úspor nebude stratová preto dôchodkové fondy nemôžu riskovať. Garantované fondy nesmú byť stratové v horizonte desiatich rokov. „Zavedením garancií na desaťročnom období sa sledoval cieľ, že ak správca úspor spraví hrubú chybu pri riadení konzervatívneho fondu, mal by tieto straty doplatiť,“ vysvetľuje predseda Predstavenstva Allianz – SDSS Miroslav Kotov.

Dvojitý tlak na fondy

Ani konzervatívna stávka na istotu však v súčasnosti nemusí stačiť na to, aby relatívne bezpečné fondy nespadli do mínusu. „Viac ako súčasná kríza ohrozuje garantované fondy prostredie dlhodobo nízkych úrokových sadzieb. Ak chce investor v súčasnosti investovať naozaj bezpečne, dostáva dokonca záporný úrok,“ ozrejmuje vedúci oddelenia riadenia investícií VÚB Generali Igor Vlček s tým, že v Európskej centrálnej banke je aktuálne úroková sadzba pol percenta pod nulou.

Slováci sa boja dôsledkov krízy
Neprehliadnite

Slováci sa boja dôsledkov krízy. Zotavenie môže byť dlhé

Na garantované fondy tak vzniká tlak z dvoch strán. „DSS musia nevyhnutne investovať aj rizikovejšie, aby sporiteľom zabezpečili aspoň kladné zhodnotenie úspor. Zároveň musia dodržať desaťročné garancie. Tým sa dostávajú do patovej situácie: garancie ich v súčasnom prostredí nútia investovať bezpečne aj rizikovejšie zároveň,“ dopĺňa I. Vlček. Miera, po ktorú môžu garantované dlhopisové fondy riskovať, je však výrazne obmedzená. „Budú vyhľadávať zaujímavé investície aj do korporátnych dlhopisov, ale určite neakceptujú cenné papiere s nízkym ratingom. Legislatíva im to neumožňuje,“ objasňuje expert z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa