Nový štátny orgán môže od začiatku budúceho roka schvaľovať investičné stratégie dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Podľa predstáv vlády práve táto zmena v budúcnosti zabezpečí ľuďom v II. pilieri čo najvyššie súk-romné dôchodky. Otázne je, kto na seba zoberie zodpovednosť, ak stratégia presadzovaná štátom spôsobí straty. Navyše správcovia penzií nechcú prísť o kontrolu nad zhodnocovaním peňazí. „Nesúhlasíme s takýmto návrhom pracovnej komisie. Zodpovednosť za nastavenie investičných stratégií musí byť plne v kompetencii DSS,“ hovorí predseda Predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov. Aj v súčasnosti si sporitelia môžu vybrať zo širokej ponuky fondov s rôznymi investičnými stratégiami. Štát v rámci kompromisu možno ustúpi a v budúcnosti bude ľuďom len odporúčať, kam je najlepšie vložiť peniaze.
Proti tvrdej regulácií protestujú všetci správcovia súkromných dôchodkov. „Zásah štátu do investičných stratégií déesesiek považujeme za nešťastný a neprimeraný. Zasahoval by do podstaty podnikania subjektov súkromného sektora, ktorých základom činnosti je práve dlhodobé investovanie,“ uvádza člen Predstavenstva DSS Poštovej banky Matej Varga.
Koniec otvárania II. piliera?
Ďalšou veľkou pripravovanou zmenou je ústavná ochrana súkromných penzií. Cieľom je zabrániť častým zmenám systému. Pôvodne sa z II. piliera nemalo dať vystúpiť a k našetreným peniazom sa ľudia mali dostať až v dôchodku. Lenže ľavicové vlády Smeru systém súkromných dôchodkov opakovane dočasne otvorili. Za posledných pätnásť rokov to spravili štyrikrát, DSS prišli približne o 400-tisíc sporiteľov. „Ústavný zákon by mal garantovať, že k takýmto výrazným zásahom do systému v budúcnosti nedôjde, a ak áno, tak len na základe širokého politického a ekonomického konsenzu a v prospech sporiteľov,“ myslí si člen Predstavenstva NN DSS Martin Višňovský.
Správcovia penzií lobujú aj za ďalšie ústavné obmedzenie zmien, za ktorými stála strana Smer. Jej predseda Robert Fico II. pilier dlhodobo kritizuje. Jeho vláda zmenila napríklad pomer odvodov. Po spustení systému pracujúci odvádzali zo mzdy deväť percent do druhého piliera, deväť percent do prvého. Smer to zmenil na --4 : 14- v prospech Sociálnej poisťovne.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?