Domácim firmám hrozí počas druhej vlny pandémie strata prístupu k úverom. Na problém začínajú upozorňovať samotné banky, ktoré s vládou rokujú o zlepšení systému štátnych záruk na poskytnuté firemné pôžičky. Banky poskytujú úvery podnikom na základe vlaňajších hospodárskych výsledkov. „Zhoršené výsledky za rok 2020 môžu negatívne vplývať na podmienky, za akých budú banky úvery poskytovať,“ upozorňuje hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer. V krajnom prípade podnikateľovi na získanie peňazí nemusí stačiť ani súčasný systém štátnych garancií. Na získanie pôžičky totiž spoločnosti potrebujú aj vlastný kapitál, ktorý vo veľkej miere minuli na ratovanie škôd počas prvej vlny pandémie.
Bez prostriedkv nebude rast
Pandémia doteraz spôsobila škody každej piatej domácej firme. Problém je v tom, že tri štvrtiny podnikov prekonali recesiu z vlastných zdrojov a len štvrtina využila štátnu pomoc. „Na jednej strane je dobré, že si firmy pomohli samy, na druhej strane sa obávam, že počas druhej vlny pandémie nebudú mať dosť zdrojov na získanie väčšieho objemu bankových úverov,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.
Bez dostatku finančných zdrojov podniky nedokážu reagovať na rastúci dopyt. V krajnom prípade firmy nebudú mať za čo prijať dostatočný počet nových zamestnancov. Nezvládnutie zákaziek zhorší povesť slovenských podnikateľov v medzinárodných obchodných reťazcoch a v krajnom prípade môže v domácej ekonomike viesť k vlne bankrotov. Aj druhá vlna pandémie, rovnako ako prvá, pravdepodobne spôsobí najprv veľký ekonomický prepad, ktorý následne vystrieda rýchly hospodársky rast.
Ak domáce podniky pre nedostatok finančných zdrojov nebudú vedieť reagovať na hospodárske oživenie, tak hlavne menším a stredným firmám hrozia vážne ekonomické problémy. Nadnárodné koncerny majú dostatok vlastného kapitálu a problém s nedostatkom bankových úverov sa ich netýka.
Problémy sa už objavujú
Viaceré domáce banky hlásia malý záujem podnikateľov o úvery prostredníctvom veľkej garančnej schémy označenej skratkou SIH 2. „Záujem doteraz nebol veľký, očakávali sme vyšší. Pravda je, že segment malých a stredných podnikov využíval hlavne antikoronovú záruku – SIH 1,“ hovorí PR manažér VÚB banky Dominik Miša. Za nižší záujem podnikateľov môže podľa bánk zbytočná administratívna náročnosť a zle nastavené podmienky čerpania.
Druhá schéma pomoci na rozdiel od prvej nemá napríklad úrokový bonus a klient platí poplatok za poskytnutie záruky. Ten sa síce neplatí v prípade udržania zamestnanosti, ale pre neskoré spustenie schémy mnohé podniky prepustili ľudí a tým stratili nárok na odpustenie poplatku.
V tejto zlej situácii prichádza druhá vlna pandémie, ktorá čoraz viac obmedzuje nakupovanie nielen na Slovensku, ale aj vo zvyšných štátoch Európskej únie. Pre pokles európskej spotreby môže padnúť výroba ako počas prvej vlny pandémie.
„Na jednej strane je dobré, že si firmy pomohli samy, na druhej strane sa obávam, že počas druhej vlny nebudú mať dosť zdrojov na získanie väčšieho objemu bankových úverov.“
Finančné domy navrhujú viaceré zmeny, ktorých prijatie pomôže podnikateľom dostať sa k úverom aj v budúcom roku. „Pomôcť môže predĺženie splatnosti úverov s garanciou štátu napríklad na 10 až 15 rokov,“ hovorí riaditeľka finančných riešení pre firmy v Slovenskej sporiteľni Katarína Gašparovská. Momentálne si podnikatelia môžu zvoliť dvoj- až šesťročnú splatnosť úverov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?