Keď pred troma rokmi chcelo ministerstvo pôdohospodárstva podporovať výstavbu drevodomov, majitelia stavebných firiem a fanúšikovia stavieb z dreva sa potešili. Zo štátnej podpory napokon nič nebolo. Bola selektívna, administratívne náročná a objavili sa aj podozrenia, že je šitá na mieru niekoľkým firmám, ktoré mali blízko k vládnym politikom. Dodnes neexistuje žiadna priama podpora výstavby drevodomov.
Rezort pôdohospodárstva sa nevyjadril, či ju plánuje v budúcnosti zaviesť. Len ministerstvo dopravy a výstavby podporuje výstavbu nízkoenergetických domov, ktoré môžu byť aj drevené. Zbabraná štátna podpora nezabránila aktívnejšej výstavbe drevodomov na Slovensku.
Počet drevodomov na Slovensku každý rok stúpa, hoci presné štatistiky neexistujú. „Celkovo odhadujeme, že na Slovensku sa ročne postaví sedemsto až tisíc drevostavieb,“ uvádza Peter Zemaník, generálny sekretár zväzu spracovateľov dreva. Odborníci tvrdia, že od roku 2008 do roku 2019 sa podiel drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z piatich na viac ako desať percent. Drevári by chceli do roku 2025 zvýšiť podiel drevodomov na 30 percent.
Boj s predsudkami
Stavitelia drevodomov však musia bojovať s predsudkami, ktoré sa okolo týchto stavieb stále objavujú. Tie základné sa dajú zhrnúť do výčitiek, že drevená stavba je náchylnejšia na požiar, všetko v nej počuť, nedrží teplo ako tehlový dom a má nižšiu životnosť. Stavitelia drevodomov tvrdia, že sú to všetko mýty.
Drevo môže byť podľa nich lepší tepelný izolant ako tehla. Ak dom staviteľ dobre zateplí drevovláknitou dos-kou a medzi panely dá fúkanú celulózu či minerálnu vlnu, tak bude izolovať a držať teplo veľmi dlho.
Dôležité je, aby bol drevodom dokonale tesný, aby teplo neunikalo. Klasická tehla má nevýhodu v tom, že sa ťažko dosahuje vzduchotesnosť obálky domu. Tá sa dá pri sendvičových paneloch urobiť ľahšie. „Navyše difúzne otvorené stavby vodné pary prepustia von aj v takto utesnenom dome, čo vytvára zdravé a komfortné bývanie,“ vysvetľuje Ivan Marko, obchodno-technický riaditeľ firmy Atrium SK, ktorá stavia drevodomy.
Rozšírený je názor, že v drevenom dome všetko počuť, lebo má tenké steny. To je síce pravda, ale akustika sa môže vylepšiť tak, že sú kvalitne izolované priečky
a pri poschodových domoch aj podlaha. Ak je drevodom dobre izolovaný zvonku aj zvnútra, akustické vlastnosti má rovnaké ako tehlový dom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?