Krátko po vzlietnutí stroja došlo ku kolízii s kŕdľom vtákov, následkom čoho lietadlo stratilo ťah oboch motorov. Pilot si v núdzovej situácii zachoval chladnú hlavu. Rozhodol sa pre náročný a riskantný, no napokon šťastný manéver. Pristál na rieke Hudson uprostred New Yorku a zachránil všetkých vyše stopäťdesiat životov na palube. Horšie než príhoda z roku 2009 sa skončila zrážka lietadla s vtákmi v Bostone v roku 1960. Prišlo po nej o život šesťdesiatdva ľudí, desiatka štastlivcov haváriu prežila.
Na to, aby sa riziko podobnej udalosti čo najviac minimalizovalo, majú letiská okrem iného živý zbrojný arzenál. Aj na bezpečnosť v okolí vzletovej a pristávacej dráhy bratislavského letiska dbá celoročne skupina dravcov pod dohľadom skúsených sokoliarov. Ich hlavnou úlohou je odplašiť nevítané vtáctvo, aby nedochádzalo k jeho stretom s lietadlami. Je to najúčinnejšia metóda, ako sa porátať s náletmi kŕdľov, hoci má tiež svoje rezervy. Takzvaná biologická ochrana s využitím dravcov pomáha aj v iných biznisoch, napríklad pri ochrane fariem pred vtákmi – škodcami.
Blesková akcia
Keď prišiel reportér TRENDU na návštevu k sokoliarom na najväčšie slovenské letisko, zastihol v službe dvoch z kvarteta zamestnancov, ktorí majú na starosti biologickú ochranu. Oplotený areál s voliérami a tieniacim porastom leží v susedstve parkoviska súkromných lietadiel. Na hlučné stroje sú dravce z letiska zvyknuté, na ľudí už menej. Sokoliari ich vycvičili na lovenie koristi, aby pre nežiaducich lietajúcich návštevníkov v areáli predstavovali skutočné nebezpečenstvo. Nie sú to strašiaci, do akcie dávajú všetko a potenciálnej koristi ide vždy o život.
„Naše vtáky nedosahujú takú úspešnosť v love ako tie, ktoré žijú voľne v prírode. Ale na odplašenie to úplne stačí,“ hovorí sokoliar Martin Lupták, ktorý pracuje s dravými vtákmi na bratislavskom letisku takmer desaťročie. Menšiu úspešnosť svojich „zverencov“ vysvetľuje tým, že v prírode dravce najskôr skúmajú okolie, pozorujú zver a hľadajú najslabšieho jedinca, pri ktorom majú najväčšiu šancu na ulovenie. Pustia sa až vtedy, keď sú si takmer úplne isté, že niečo chytia. Dravec z letiska takýto komfort nemá. Koná hneď po tom, ako mu sokoliar sníme z hlavy čiapočku a pustí ho z ruky na kŕdeľ vtákov.
Sokoliari majú dravce podelené. Nie sú to univerzálni lovci, každý sa orientuje na iný druh vtáctva. Sokol sťahovavý napríklad loví výhradne
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?