Ani rastúce ceny energií výraznejší záujem o zmenu nevyvolali. Atraktivitu súťaže o klientov znižuje regulácia v segmente domácností a malých firiem, ktorá obmedzuje možnosti dodávateľov ponúkať inovatívne alebo inak zásadne odlišné produkty. O niečo živší pohyb vykazujú odberatelia v kategórii veľkých podnikov s perspektívou dosiahnuť výraznejšie úspory.
Regulačná brzda
Podľa štatistík Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je na Slovensku vyše dva a pol milióna odberných miest elektriny. Takmer deväťdesiat percent z nich spadá do kategórie domácnosti, zvyšok sú iní odberatelia. V minulom roku zmenilo dodávateľa približne dva a pol percenta zo všetkých odberných miest elektriny, predvlani 3,7 percenta.
Percentuálny koeficient, takzvaný switching (ukazovateľ sa používa na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s energiami), dosahuje vyššie hodnoty v prípade odberných miest mimo domácností. Bilanciu tejto menej početnej zákazníckej skupiny zlepšujú pravdepodobne veľké firmy, pre ktoré ÚRSO nestanovuje cenový strop komodity.
V ostatných rokoch sa počet zmien dodávateľa skôr stabilizoval, prípadne mierne klesá. Predseda Združenia dodávateľov energií (ZDE) Michal Hudec hovorí, že príčinou je najmä prísna a nadmerná cenová a necenová regulácia v segmente domácností a malých podnikov. Regulátor pripomína, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom pevnú, ale maximálnu cenu, ktorá sa nesmie prekročiť.
„Nižšie ceny v rámci riadnej trhovej súťaže a boja o zákazníka však môžu ponúkať slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií,“ tvrdí hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Pri dodávke univerzálnej služby podlieha regulovanému stropu nielen cena, ale aj všeobecné obchodné podmienky, ktoré musia vychádzať zo vzorových obchodných podmienok vydaných regulačným úradom.
Nielen o cene
Záujem meniť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?