Z covidu sa stala najväčšia pandémia za posledné storočie, tvrdí správa OECD a Európskej komisie o stave zdravotníctva v Európskej únii z decembra 2020. Pandémia Covidu-19 ukázala, ako môže zraniteľné zdravotníctvo ovplyvniť nielen zdravie ľudí, ale aj ekonomický progres, dôveru vo vládu a sociálnu kohéziu. Uzavretím ekonomických sektorov či celých ekonomík sa zo zdravotnej krízy stali silné sociálne a ekonomické krízy umocnené rastom nezamestnanosti a príjmových nerovnováh.
Koronavírus v centre pozornosti
Jedným z dôvodov slabosti zdravotného systému je jeho vnímanie ako nákladu, ktorý rastie a pohlcuje čoraz viac zdrojov. Oproti nemu stojí vnímanie zdravotníctva ako investície, najmä do prevencie chorôb, ale aj epidémií. A toto vnímanie dlhodobo formovalo celý zdravotný systém dávno pred príchodom covidu. Práve pandémia má potenciál zmeniť vnímanie zdravotníctva verejnosťou aj politikmi. Covid-19 odhalil potrebu opätovne premyslieť rolu zdravotníctva v spoločnosti.
Do decembra sa koronavírusom nakazilo v Európe viac ako desať miliónov ľudí a zomrelo naň viac ako 300-tisíc Európanov. Počas prvej vlny napadol vírus hlavne západnú Európu a od augusta sa rozšíril cez celý kontinent. V prvej vlne väčšina štátov bojovala s nedostatkom ochranných pomôcok, nedostatočnou testovacou a trasovacou kapacitou, čo si vyžiadalo prísne protiepidemické opatrenia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?