Napriek krízam, ktoré Slovensko v posledných piatich rokoch zažilo, je dnes pobyt v zahraničí dostupnejší ako kedykoľvek predtým. Samozrejme, v absolútnych sumách je drahšie prakticky všetko a všade. Inflačná vlna, ktorá sa zdvihla pred dvomi rokmi, zasiahla aj štáty, ktoré boli dlhodobo proti zdražovaniu imúnne. V južnej, západnej a najmä severnej Európe sa však cenová hladina zvýšila o poznanie menej ako na Slovensku a v iných postkomunistických krajinách. To je prvý rozdielový faktor.

Čo všetko hrá rolu

Druhým faktorom je pohyb menových kurzov. Týka sa to aj Chorvátska, pretože kuna od polovice júna 2019 do konca roku 2022, keď krajina prešla na spoločnú menu, posilnila oproti euru o osem percent.

Treťou a zrejme najdôležitejšou okolnosťou je rast priemernej mzdy na Slovensku. V prvom štvrťroku 2019 predstavovala 1 023 eur, o päť rokov neskôr sa vyšplhala na 1 447 eur. Jej 41-percentný nárast tak hravo prekonal kumulovanú infláciu za rovnaké obdobie na Slovensku (24 percent podľa metodiky HICP) aj vo väčšine európskych štátov. Výnimkami sú iba Česko, kde ceny za posledných päť rokov vzrástli o 42 percent, Maďarsko (+ 52 percent) a Turecko, ktoré je s päťročnou infláciou bezmála 440 percent sprevádzanou štvorpätinovou stratou hodnoty tureckej líry v rámci kontinentu úplne špecifickým prípadom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa