Pre tých druhých je po zhone v práci a behaní po klientoch najvhodnejšie ľahnúť si na biely piesok, konečne dočítať všetky rozčítané knihy či sem-tam sa ponaháňať s rybičkami. Obidve skupiny si však užijú dovolenku o niečo spokojnejšie, ak si pribalia aj vhodnú techniku. Často ide o modely, ktoré vedia prežiť aj po namočení do vody. Letná dovolenka je predsa takmer vždy aj o vode.
Spomienky na leto
Ako prvé, čo si z techniky každý zabalí, je nejaké zariadenia na zaznamenávanie spomienok. Ak by sme sa zamerali na pohyblivé obrázky, časy turistov s videokamerami už pominuli. Základ zvládne smartfón, výborné video urobí každý lepší kompaktný fotoaparát a najnáročnejší si urobia záznam na zrkadlovku. No existuje malá výnimka a tou sú akčné či adrenalínové videokamery. Pri skoku do mora sa totiž zrkadlovka nedrží až tak pohodlne...
Batožina prepojená s mobilom Zdroj: Bluesmart
Drobné a veľmi odolné kamery zažívajú za posledné dva-tri roky obrovský boom a postupne sa stávajú prirodzenou súčasťou dovolenkového kufra ako krém na opaľovanie. Na trhu je viacero modelov od značiek ako Sony, Panasonic či najnovšie aj Xiaomi. Neoficiálnym kráľom tohto segmentu však ostáva GoPro. Momentálne je v predaji už verzia Hero 4 v troch edíciách. Základná Hero zvláda full HD video rýchlosťou 30 fps a 5 Mpix fotografie a vydrží drsnejšie zaobchádzanie. Výhodou je nižšia cena, okolo 140 eur. Najvybavenejšia verzia Hero Black Edition za bezmála štvornásobnú cenu ulahodí aj náročnému dovolenkárovi. Škatuľka s rozmermi 4 x 6 x 3 cm má 12 Mpix snímač a nahráva 4K video rýchlosťou 30 fps, prípadne full HD s až 120 fps. Podporuje nahrávanie spomalených záberov, nočné snímanie, je vybavená WiFi a Bluetooth pre ovládanie mobilom alebo diaľkovým ovládačom. S príslušným krytom sa s kamerou dá potápať až do hĺbky 40 metrov.
Ak dovolenka nezahŕňa adrenalínové športy, ale vodný svet si odfotiť potrebujete, svoju robotu si dobre spraví aj nový Nikon CoolPix AW130. Bez akýchkoľvek puzdier vie bez problémov fungovať v hĺbkach do 30 metrov. Vydrží dokonca aj pád z dvoch metrov, čo na horskej túre možno oceníte. To všetko bez toho, aby bol nejaký príliš neforemný a bacuľatý. Má hrúbku len tri centimetre, pričom kvôli odolnosti netrpí ani kvalita fotografií. AW13 je vybavený 16 Mpix snímačom a NIKKOR objektívom s päťnásobným optickým zoomom a svetelnosťou od f/2.8. Ako správny fotoaparát pre cestovateľa je vybavený aj GPS/Glonass modulmi pre zaznamenanie polohy. Za tri stovky je to praktický pomocník.
Vodeodolný mobil Cat Zdroj: Caterpillar
Pre tých, ktorí sa nehrnú na surf ani do vody a chcú si z dovolenky priniesť čo najkvalitnejšie zábery, sú na výber tucty zrkadloviek. Ale chce sa niekomu ťahať so sebou niekedy aj päťkilovú výbavu na všetky končiare a fjordy? Ak nie, jedným z najpopulárnejších profíkov, ktorí sa zmestia do vrecka košele, je rodina RX100 od Sony, momentálne v tretej generácii. Japonská firma si však za to vypýta okolo 700 eur. Ale vymení ich za miniatúrny fotoaparát s nadštandardne veľkým jednopalcovým snímačom Exmor R a Carl Zeiss objektívom so svetelnosťou f/1.8. Novinkou v tejto generácii je vstavaný výsuvný OLED hľadáčik a plne výklopný displej pre jednoduchšie dovolenkové selfies. Zdokonalené bolo tiež video. Síce bez 4K, ale s profesionálnym dátovým tokom. Pád na zem alebo do bazéna pravdepodobne RX100 III neprežije. Ale lepšie fotografie v menšom tele zatiaľ jednoducho nikto neponúkol.
Zdroj: Sony
Hovory a knihy k vode
Mobil kvôli dovolenke asi mnoho ľudí meniť nebude. Mať odolný smartfón sa však môže zísť počas celého roka. Odolnosť voči vode je jednou z hlavných čŕt mobilov od Sony. Teda vlajkových modelov z rodiny Z. Zjavne aj pre dovolenkárov do svojho portfólia nedávno pridali Xperiu M4 Aqua. Za tri stovky ponúka päťpalcový HD displej, osemjadrový procesor vyššej strednej triedy a 13 Mpix zadný a 5 Mpix predný fotoaparát. „V balení“ je aj podpora LTE, dostupná je aj verzia s dvoma slotmi pre SIM kartu. Ako názov napovedá, vďaka certifikátu IP68 vydrží polhodinu v hĺbke 1,5 metra bez poškodenia. Skúšanie odvážlivcov dokázalo, že toho vydrží aj viac.
Do náročnejšieho terénu je ešte vhodnejší kúsok od firmy Caterpillar, model Cat B15q. Parametre v konkurencii vlajkových lodí neoslnia. Ale na dovolenke o to nejde. Podstatné je, že tento štvorpalcový smartfón so štvorjadrovým procesorom má telo z tvrdeného hliníka a gumy, pričom vydrží pád na betón z výšky dvoch metrov a pod vodou prežije pol hodiny v metrovej hĺbke bez ujmy. Výrobca deklaruje funkčnosť aj pri teplote 55 stupňov Celzia, takže sa s ním dá ísť pokojne dovolenkovať aj do Dubaja.
Čítačka elektronických kníh Zdroj: Kobo
Ležanie na pláži alebo na palube výletnej lode je ideálna príležitosť na čítanie. Samozrejme, že papierové knihy majú stále svoje čaro. Ale povolená hmotnosť batožiny do lietadla má svoje limity. Čítačky elektronických kníh si do dovolenkovej batožiny pridávajú pasažieri pravidelne. Kindle pozná azda každý, no má jednu nevýhodu. Hádzať ho do piesku alebo nebodaj vĺn sa neoplatí. Na trhu sa tak objavili aj vode odolné kúsky. Za menej ako sto eur sa dá kúpiť napríklad PocketBook Aqua so šesťpalcovým elektronickým papierom a výdržou akumulátora jeden mesiac. Za približne dvojnásobnú cenu sa zasa predáva Kobo Aura H2O so 6,8-palcovým dotykovým elektronickým papierom s vyšším rozlíšením a aj podsvietením. Ak by na to niekto mal nejaký dôvod, čisto technicky si môže čítať aj pod hladinou vody v bazéne.
Dovolenková hi-tech výbava Zdroj: Gopro
Na dovolenke vedia spríjemniť alebo uľahčiť pobyt aj gadgety z ďalších rôznych kategórií. Napríklad hudba pri stanovačke alebo niekde na vodnom bicykli. Zdrojom hudby je najčastejšie mobil, ktorý má každý. Ale jeho reproduktory sú často len do počtu. Našťastie sú dostupné tucty rôznych prenosných bezdrôtových reproduktorov. A niektoré sú vybavené aj odolným telom. Napríklad veľmi kompaktný Creative Muvo mini s až prekvapujúco dostupnou cenou okolo 40 eur. Malá škatuľka je vybavená dvoma 1,3-palcovými meničmi s výkonom, ktorý postačí aj na hotelový apartmán. Cez NFC a Bluetooth sa spáruje s akýmkoľvek mobilom či notebookom a hlavne je odolný voči vode a prachu. Na jedno nabitie zvláda 10 hodín hudby a celý čas môže byť pokojne niekde na balkóne v daždi. Náročnejší na kvalitu zvuku a dizajn by zasa mohli oceniť Bang & Olufsen BeoPlay A2. Už síce certifikátom odolnosti nedisponuje, ale inak je to kovový luxus s popruhom z pravej kože. S funkciou True 360 sound dokáže tento trojpásmový reproduktor prehrávať priestorovú hudbu a na jedno nabitie vydrží až 24 hodín. Jeho batéria funguje tiež na dobíjanie smartfónov či fotoaparátov. Len si treba pripraviť viac ako tri stovky.
Vodeodolný tablet Zdroj: Aqua
Energia na pláži
So všetkými technickými zariadeniami na plážach a horských túrach skôr či neskôr nastane situácia, že zásuvka nebude poruke. Na rad tak prichádzajú externé batérie. Na dovolenke sa dajú využiť aj tieto tri nevšedné spôsoby nabíjania. Prvým je klasická power banka s kapacitou 9 000 mAh. Pre predstavu, iPhone 6 má batériu s kapacitou 1 810 mAh. Firma Tecknet však ponúka model iEP900, ktorý je odolný voči nárazu aj vode s certifikátom IP67. Ako praktický doplnok má zabudované svietidlo a dá sa nosiť na skobe, ktorej súčasťou je kompas. Jednoznačne outdoorová záležitosť. Objednať sa dá za približne 50 eur. Dvojnásobok stojí PowerPole od firmy Polar Pro. Asi preto, že sú to dve zariadenia v jednom. V prvom rade je to celohliníkový teleskopický selfie držiak. Bez neho si mnohí dovolenku už nevedia predstaviť. PowerPole sa rozťahuje na dĺžku od 43 do 76 cm. Čo však prekvapí, je, že vnútri sa schováva 5 200 mAh batéria. Môže nabiť mobil alebo fotoaparát priamo počas nahrávania.
Fotoaparát Sony Zdroj: Sony
Tretím spôsobom, ako mať nabité všetky zariadenia na cestách, je momentálne najvybavenejší kufor na svete. Bluesmart bola jedna z veľmi úspešných crowdfundingtových kampaní na Indiegogo. Vývojári smart kufra vyzbierali viac ako dva milióny dolárov. Čo všetkých tak očarilo? Bluesmart už na prvý pohľad vyzerá, že to nebude obyčajná batožina. Spája v sebe niekoľko funkcií. V prvom rade sa vie bezdrôtovo prepojiť so smartfónom. Je vybavený lokačným systémom, ktorý vďaka partnerstvu s operátorom Telefónica funguje v 180 krajinách sveta. Stačí kufor dvihnúť za držiak a na mobile sa zobrazí aktuálna hmotnosť batožiny. Mobilom sa kufor tiež zamyká. Ak sa od batožiny vzdialite, automaticky sa uzamkne a odošle správu o jeho polohe. Navyše súčasťou kufra je aj vstavaná batéria na nabíjanie elektroniky. Mimochodom, tvorcovia sa pohrali so všetkými detailmi. Dokonca jeho kolieska počítajú, koľko metrov kufor prešiel.
Odolné sú aj vlajkové lode
Samsung Active Zdroj: Samsung
Okrem Sony, ktorá svoje smartfóny Xperia Z robí odolnými voči vode a prachu, už tri roky sa medzi vlajkové lode, ktoré toho znesú viac, dá zaradiť aj rodina Active od Samsungu. Patrí sem napríklad vlaňajšia Galaxy S5 Active. Aj najnovšia generácia Galaxy S6 má už o pár dní dostať edíciu Active. Aspoň to tvrdia neoficiálne, ale takmer neodškriepiteľné dôkazy. Uniknuté parametre hovoria o 5,1-palcovom Super Amoled displeji s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov, osemjadrovom procesore Exynos 7420, slote na pamäťovú kartu a 16 Mpix fotoaparáte s nahrávaním 4K videa. Hovorí sa aj o batérii s kapacitou 3 500 mAh, čo je o 900 mAh viac než pri klasickej S6. Pogumované telo má vydržať nárazy, ponorenie do vody aj vyváľanie v piesku.
Ďalšia vhodná dovolenková výbava
Externý disk Adata HD720 Zdroj: Adata
Pred odletom sa hodí do batožiny prihodiť aj drobnosti, bez ktorých sa dá dovolenkovať. Ale s nimi je to zábavnejšie a praktickejšie. Ako externý disk ADATA HD720 s certifikátom odolnosti IP68. Hoci je dosť nepravdepodobné, že sa nejako dostane do bazéna. Funguje na rozhraní USB 3.0 a ak by nestačila ochrana obalu, dáta sa dajú chrániť pribaleným šifrovacím softvérom HDD Password Tool. Dostupný je v kapacite 500, 1 000 a 2 000 GB. Trošku komické, ale pre milovníkov morského sveta možno zaujímavé sú potápačské okuliare VisionHD od firmy Coleman Optics. Sú totiž vybavené zabudovanou full HD kamerou s extra širokouhlým objektívom. Video alebo 5 Mpix fotografie sa ukladajú na pamäťovú kartu. Nepochopiteľným nedostatkom je však oficiálna vode odolnosť len do hĺbky jedného metra.
Potápačské okuliare VisionHD Zdroj: Optics
Nielen obraz
Hlavne pri aktívnych dovolenkách je dobré mať celý čas na sebe aj fitnes náramok. Ľahko si skontrolujete, koľko kilometrov ste po Káhire či Barcelone nachodili, a v horúčave sa hodí mať prehľad aj o aktivite srdca. Microsoft Band patrí medzi tie vybavenejšie a zaujímavejšie. Okrem zobrazovania udalostí či nových mailov, čo na dovolenke nie je nutné, vie náramok merať prejdené kroky, hodnotu UV žiarenia alebo tep srdca. Vstavaný GPS modul dovoľuje použiť náramok aj bez spárovaného smartfónu. Tým môže byť nielen Windows Phone, ale aj Android a iPhone.
Aj tablety si rozumejú s vodou
Niekedy aj počas ležania na pláži alebo pri horskom jazere nastane situácia, že scenérie sa každý nasýti, vyfotil ju a zišla by sa nejaká multimediálna zábava v podobe hier alebo pozretia seriálu. Preto môže mať svoje miesto v dovolenkovej batožine aj tablet. No ideálne niektorý z tých odolnejších. Na trhu ich je ako šafranu. V podstate len rodina Xperia Z tabletov a Galaxy Tab Active 8.0 od Samsungu. Najnovšia Xperia Z4 Tablet má hrúbku len neuveriteľných 6,1 mm a pritom stále vydrží ponorenie do metrovej hĺbky. Prípadne rovnako odolná no už menšia osempalcová Xperia Z3 Tablet je ešte spratnejšia. Rovnako veľký je aj Galaxy Tab Active 8.0, ktorý ma pogumované telo. Okrem vody a piesku by mal prežiť aj náraz. Bonusom je pribalený stylus či možnosť vymeniť batériu. Negatívom všetkých odolných tabletov je však vyššia cena.