Staré priestory totiž už firme kapacitne nestačia, keďže získala novú zákazku. Vďaka nej plánuje vytvoriť 132 nových pracovných miest. Spolu s fabrikou v Prešove, kde Lear vyrába kovové komponenty pre sedačky, spoločnosť na Slovensku ku koncu vlaňajška zamestnávala tisíc ľudí.
Príklad Learu ilustruje situáciu, v akej je množstvo dodávateľov pre automobilový priemysel na Slovensku. Rastúca výroba v troch tunajších automobilkách a ďalších viac ako tucet v okolitých štátoch ich tlačí k expanzii. Rozširujú existujúce fabriky či pre nedostatok miesta stavajú nové.
A prichádzajú aj noví investori. V ich prospech hrá rastúci dopyt po nových automobiloch v Európe, ktorý stúpa už 26 mesiacov v rade. Motorom je lacná ropa spojená s uvoľnenou monetárnou politikou Európskej centrálnej banky, ktorá tlačí úroky na historické minimá. Pomáha tiež stabilnejší rast ekonomík eurozóny v porovnaní s predošlými rokmi.
„Investičná aktivita firiem je o poznanie vyššia nielen u nás, ale v celom regióne strednej a východnej Európy. Rastúce investície majú za následok aj to, že konečne badať nárast úverovej aktivity aj v segmente nefinančných korporácií. Rast úverov už nie je ťahaný len domácnosťami,“ hovorí šéf analýz regiónu strednej a východnej Európy v rakúskej Erste Group Juraj Kotian.
V posledných dvoch rokoch bol podľa neho rast investícií ťahaný najmä verejnými projektmi, zatiaľ čo firemné investície stagnovali alebo dokonca mierne klesali. Firmy opatrne pristupovali k investíciám a z prebytkového cash flow radšej znižovali svoj dlh, než investovali.
Firmy podľa J. Kotiana aktuálne neinvestujú len z dôvodu potreby rozširovania svojich kapacít, ale aj kvôli použitiu nových technológií, bez ktorých by boli menej konkurencieschopné.
Aktivita v tieni
Optimizmus cítia aj developeri priemyselných nehnuteľností. Vo výstavbe je v tomto roku rekordný počet priestorov na prenájom pripomínajúci boom pred krízou. „Už teraz, na začiatku štvrtého kvartálu, vieme potvrdiť, že rok 2015 bude, čo sa týka aktivity a uzatvárania zmlúv v priemyselných nehnuteľnostiach, rekordným v porovnaní s poslednými rokmi,“ tvrdí vedúci oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností spoločnosti JLL Martin Stratov.
Na rozdiel od predošlých rokov dominuje uzatváranie nových nájmov a rozširovanie priestorov pred predlžovaním existujúcich zmlúv. Najdôležitejším sektorom je automobilový priemysel, keď firmy z tohto odvetvia tvoria až polovicu klientov sediacich v komerčne prenajímateľných priemyselných priestoroch.
Juraj Kotian z Erste Zdroj: Maňo Štrauch
Možnosť príchodu štvrtej automobilky Jaguar Land Rover, neustály prísun investícií do závodov slovenského Volkswagenu, ako aj výroba nového modelu v trnavskej fabrike PSA Peugeot Citroën a stabilná produkcia v žilinskej Kii zatienili, čo sa deje v závetrí výrobných závodov.
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) len za prvý polrok uzavrela jedenásť investičných projektov v celkovej výške 170 miliónov eur, ktoré majú vytvoriť 2 800 nových pracovných miest. V rovnakom období vlaňajška sa objem investícií vyšplhal len na sto miliónov eur, ktoré vytvorili 2 500 nových pracovných miest. Záujem firiem investovať ešte lepšie ukazujú rozpracované projekty.
Za desať mesiacov tohto roka malo SARIO rozpracovaných 56 projektov s potenciálom investície vo výške približne 2,25 miliardy eur a vytvorenie okolo 16,5 tisíca nových priamych pracovných miest. To je viac ako za celý minulý rok. Dominuje automobilový priemysel, ktorý tvoril približne polovicu z celkového množstva projektov. Práve z tohto sektora je aj najväčší dopyt po investičnej pomoci.
„V súčasnosti ministerstvo hospodárstva eviduje 29 investičných zámerov, ktoré boli podané s cieľom poskytnutia investičnej pomoci, a z nich sa celkovo sedemnásť týka oblasti automotive,“ približuje hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. Všetky tieto zámery sú zatiaľ v štádiu posudzovania.
Predvolebné stimuly
S blížiacimi sa voľbami sa aktivita vlády v podobe investičnej pomoci zintenzívnila. S jej rozdávaním začala až v septembri a doteraz podporila jedenásť firiem celkovou sumou takmer 36 miliónov eur. Na stole je však už ďalších sedem investičných projektov, ktoré žiadajú od štátu stimuly vo výške viac ako 18 miliónov eur.
Medzi nimi je výrobca prevodoviek Getrag Ford Transmissions Slovakia z priemyselného parku Kechnec, ktorý žiada štátnu pomoc na rozšírenie produkcie vo výške
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?