Viacero sľubov odignoroval alebo zahral do stratena, ale do obchodnej vojny, ktorou sa zastrájal Číne a Európskej únii, sa púšťa – a to s vervou.
Fikcia prezidenta
„Pokiaľ krajina [USA] tratí miliardy dolárov vyslovene s každou krajinou, s ktorou obchoduje, potom sú obchodné vojny dobré a ľahko sa vyhrávajú.“ Ak toto tvrdenie najvyššieho amerického ústavného činiteľa z 2. marca vyjadruje esenciu obchodnej doktríny trumpovských Spojených štátov, budú musieť ostatné krajiny sveta vynaložiť značné úsilie, aby uchránili pred vypuknutím obchodnej vojny nielen svoje obyvateľstvo, ale aj Američanov. Ich domovina má zatiaľ ešte stále najväčšiu ekonomiku na svete. Svetovou jednotkou rebríčka individuálnych krajín ostáva aj hodnotou svojej účasti na svetovom obchode.
Formovanie nadnárodných obchodných blokov a najmä takých, akým je Európska únia, kde prebiehajú federalizačné procesy s prvkami spoločnej hospodárskej a obchodnej politiky, oberá Spojené štáty o postavenie globálneho hegemóna. Vytláča ich z neho aj Čína a oba tieto hospodárske obry vykazujú prebytky v obchodovaní s USA.
D. Trump považuje medzinárodný obchodný systém zastrešený Svetovou obchodnou organizáciou za nevýhodný pre Spojené štáty. Kritizuje EÚ a Čínu za vŕšenie predpisov, noriem, ochranných bariér, taríf a ciel v záujme udržiavanie ochranného valu pred dovozom z USA. Súčasný americký prezident sa touto predstavou líši od svojich predchodcov, ktorí pripúšťali, že takýto val si udržiavajú aj Spojené štáty, aj keď inými metódami a formami. Práve preto sa usilovali dospieť s hlavnými obchodnými partnermi k dohodám o demontáži umelých prekážok a hladkej, transparentnej a spravodlivej obchodnej výmene.
D. Trump žije v ilúzii, že bojuje za obnovenie niekdajšej americkej veľkosti, a neváha si navliecť ťažké rukavice, aby to vyboxoval. Ôsmeho marca podpísal dekrét o uvalení ciel vo výške 25 percent na dovoz ocele a desať percent na dovoz hliníka. Odôvodnil to polozabudnutým zákonom, ktorý takto dovoľuje zasiahnuť – v záujme národnej bezpečnosti.
Napätie stúpa
Obchodná prepojenosť a miera vzájomnej obchodnej závislosti medzi USA a Čínou je však taká vysoká, že zákony tohto druhu prestávajú dávať zmysel. Peking pripomína Washingtonu, že čínske prebytky by značne klesli, keby povolil rozšírenie vývozu najvyspelejších technológií. Práve tomu sa chce americký prezident vyhnúť za každú cenu. Predchádzajúcim vládam vo Washingtone vyčíta, že dopustili prístup Číny k vyspelým technológiám, ktoré využila na vojenské účely, čím ohrozuje bezpečnosť Spojených štátov.
Santiago de Chile, 8. marec – 11 krajín transpacifického partnerstva, už bez USA, podpisuje novú dohodu o odbúravaní ciel a iných prekážok voľného obchodu. Zdroj: Profimedia.cz
Európske krajiny, ani ich úniu, síce nepovažuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť, ale ani za také spoľahlivé transatlantické zázemie, aké bývali v minulosti. Emancipačné tendencie EÚ a obzvlášť vojenská iniciatíva PESCO nepôsobia na 45. prezidenta USA dôveryhodne, i keď im nemá čo konkrétneho vyčítať.
Keď sa raz izolacionistická éra pod vedením Donalda Trumpa skončí, budú mať Spojené štáty čo dobiehať
Z pohľadu starého svetadielu dochádza od začiatku marca vo Washingtone k nevítaným zmenám. Minulý
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?