Väčšina tlačových agentúr a inštitútov skúmajúcich verejnú mienku predpovedala víťazstvo Hillary Clintonovej. Niekdajšia prvá dáma a neskôr šéfka americkej diplomacie sa pozná s desiatkami hláv štátov a tie považovali program jej zahraničnej politiky za zrozumiteľný a prijateľný. Predstavám veľkohubého kandidáta za Republikánsku stranu D. Trumpa nevenovali veľa pozornosti. V oblasti medzinárodných vzťahov im pripadal ako diletant.
Ruský faktor
Donalda Johna Trumpa – na pohľad nováčika vo vysokej politike – však teraz budú musieť brať vážne. A to už skôr, ako zloží 20. januára slávnostnú prísahu. Podiel USA na tvorbe svetového HDP relatívne ochabuje. Je to výsledok najmä rýchleho rastu nastupujúcich vyzývateľov Číny, Indie, ale aj menej nápadnej Indonézie, Brazílie a Mexika. Washingtonu k nim pribudne tzv. ruský faktor, a to v krátkodobom i dlhodobom horizonte.
Pokiaľ si tento staronový vojenskopolitický rival Spojených štátov udrží vnútornú súdržnosť a štátnu celistvosť, ostane v hornej desiatke svetových ekonomík prinajmenej do polovice storočia. Rusko sa síce má zošmyknúť zo súčasnej šiestej priečky na siedmu v roku 2030 a na ôsmu v roku 2050. To však stále predstavuje viac-menej stabilné postavenie tohto potenciálneho vojenského protivníka USA na desaťročia dopredu, ak si ho nezlomí vlastným pričinením. Hoci v Berlíne, Paríži a Londýne sa pripravujú na citeľne strmší relatívny zosun.
Ani diletant, ani ignorant
To všetko bude zahraničnopolitický tím Donalda Trumpa zohľadňovať. Investiční stratégovia The Trump Organization sondujú dlhodobé vyhliadky pre stavebnú činnosť v regiónoch a krajinách s vysokým rastovým potenciálom.
Investičné portfólio Donalda Trumpa sleduje finančné a komoditné trhové príležitosti všade na svete a jeho analytici sú rovnako kompetentní ako ich kolegovia na ministerstve zahraničných vecí alebo ministerstve obchodu vo Washingtone. Navyše s tým rozdielom, že môžu posudzovať dianie, vývoj a dlhodobé trendy vo svete pragmaticky, bez nasadzovania filtrov politickej korektnosti a ideologických dogiem.
Budúci partneri samoľúbeho televízneho šoumena by sa mali vyvarovať jeho ďalšieho podceňovania
Budúci partneri samoľúbeho televízneho šoumena by sa mali vyvarovať ďalšieho podceňovania jeho schopnosti zorientovať sa v medzinárodných vzťahoch. Je scestovaným svetobežníkom, pozná sa s plejádou mocných a vplyvných. Tých, ktorých nenavštívil, hostil vo svojich hoteloch v domovskom New Yorku.
Za štyri desaťročia podnikania na Manhattane prenikol hlboko do psychológie majetných Arabov, Japoncov, Kolumbijčanov, Mexičanov, Rusov, Indov a Číňanov. Jeho mama sa narodila v Škótsku, starý otec v Nemecku. Za prvú manželku si vzal Češku Ivanu Zelníčkovú, za tretiu Slovinku Melaniu Knavsovú.
Mentalitu Európanov má dokonale zmapovanú a dokáže ju obchodnícky využívať. Pozná sa aj s rodinnými príslušníkmi medzinárodnej spoločenskej smotánky a podnikateľských špičiek. Dokáže im
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?