„Viete, ľudia tu nemajú peniaze. My sme ďaleko od Bratislavy aj iných zdrojov,“ povzdychne si majiteľ Hotela Šport Pavol Kačic. Nehovorí to vyčítavo ani podráždene. Berie to ako holý fakt, ktorý na severovýchode Slovenska platí dlhé roky. Bez toho sa vlastne na Domaši ani podnikať nedá.

„Celé naše fungovanie je dnes založené na tom, že domáci odišli za prácou mimo regiónu a v lete sa vracajú domov. Vtedy nevyhľadávajú inú dovolenku, prídu na Domašu. Sú doma a môžu si užiť trocha slnka,“ približuje základný úspech podnikateľského prežitia majiteľa hotela na Valkove.

Strediská na Domaši majú jedno spoločné – chýbajú investície. Vodná nádrž prežívala najlepšie časy v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa toho veľa nezmenilo. Veľké problémy sa plátali, malé odsúvali nabok. Zmizli výletné lode, mnohé hotely sa zavreli či skrachovali, o doplnkových službách nehovoriac.

Chýbajúce atrakcie urobili z Domaše len destináciu do pekného počasia. Aj tu sa však musíte uskromniť len s obmedzenou ponukou a službami, na ktorých je čo zlepšovať. Marazmus a skepsa? Nie. Miestni sa nevyhovárajú, vedia, na čom sú. „Dnešný klient má iné očakávania ako kedysi. Len čistá voda mu už nestačí,“ konštatuje starostka obce Bžany Mária Kasičová.

Domaša sa chystá na lepšie časy

Zdroj: Vizualizácia - Matúš a Peter Doričkovci

Nezvyčajná akcia

Hľadať korene problémov nemusíte dlho. Podnikatelia jednohlasne ukazujú na obce. Práve tie mali a stále majú na starosti správu jednotlivých stredísk. Ako to už v podobných prípadoch býva, na väčšie a zásadnejšie investície chýbali peniaze. A často aj premyslenejšie kroky.

„Uvediem príklad. V lete je vstup do strediska Valkov spoplatnený. Ľudia musia zaplatiť obci euro za auto, ktorým prídu, euro za každú osobu v ňom a my od nich ešte vyberáme 50 centov za každú strávenú noc ako daň. Čiže jeden deň vyjde turistu len na poplatkoch na 3,50 eura. Za to si tu môže kúpiť obed. Dvakrát si rozmyslí, či príde,“ vysvetľuje P. Kačic.

Ešte väčšie trenice riešili v stredisku Dobrá, ktoré je v správe obce Kvakovce. Tamojším chalupárom chýbalo verejné osvetlenie, vývoz odpadu či kosenie verejných priestranstiev. Stredisko im podľa nich „chradlo pred očami“. Keď nepomohli protesty, sťažnosti či petície, rozbehli v Kvakovciach nezvyčajnú akciu. Cezpoľní chalupári si pred komunálnymi voľbami začali meniť trvalé bydlisko. Stačilo pár dní a počet obyvateľov obce Kvakovce stúpol o štvrtinu. O novom starostovi a poslancoch tak nerozhodovalo 360, ale až 479 voličov.

Malá revolúcia sa v Kvakovciach podarila. Voľby sa skončili víťazstvom kandidáta „chalupárov“. Novým starostom Kvakoviec sa stal Radovan Kapraľ. A čo bolo dôležité, získal aj podporu v obecnom zastupiteľstve. Aj keď sa výsledkami volieb zaoberal Ústavný súd SR, pochybenie nenašiel a rezultát volieb potvrdil.

Čo pripravujú na Domaši

  • V stredisku Dobrá naplánovali vznik Národného centra vodných športov, oddychu a športovej histórie.
  • V rámci neho má v stredisku pribudnúť nový kemping, kolonáda, múzeum, plávajúce mólo, bobová dráha či cyklochodník.
  • Ponuku v zime má rozšíriť akvapark či lyžiarsky svah s vyhliadkovou vežou.
  • Celkový rozpočet je vyčíslený na 7,9 milióna eur.
  • Na vypracovanie projektu prispeje aj vláda. Na svojom výjazdovom rokovaní sľúbila pomoc vo výške 160-tisíc eur.
  • Ak by sa projekt podaril, slúžil by ako modelový príklad pre ďalšie vodné nádrže.

Prvý výstrel do tmy

Práve Kvakovce a ich starosta sú z pohľadu ďalšieho priebehu dôležití. Tu sa začal rodiť projekt, ktorý je v kontexte tamojších reálií prelomový. Najmä keď si pozrieme na to, ako sa menili ostatné vodné nádrže na Slovensku. Pri Liptovskej Mare je hneď dvojica akvaparkov – Tatralandia a Bešeňová, na Zemplínskej šírave otvorili vodný svet pred dvoma rokmi a Oravská priehrada láka aj na výletné plavby. Domaša neponúka nič exkluzívne či charakteristické. Je to len „stará dobrá“ Domaša.

V Kvakovciach preto sformovali tím, ktorý má všetko zmeniť. Pod názvom Národné centrum vodných športov, oddychu a športovej histórie predstavili pred rokom plán rozvoja strediská Dobrá. „Cieľom je oživiť cestovný ruch a vrátiť strediskám život,“ hovorí R. Kapraľ.

V stredisku Dobrá naplánovali nové pláže, amfiteáter, lodenice, kemping, nábrežné korzo i kolonádu, ale aj špeciálnu plávajúcu promenádu. Centrum má byť akousi oslavou olympijských športovcov. Aj preto na Domaši rátajú s výstavbou Múzea olympijských víťazov.

Východniari navyše chcú na Domaši udržať turistov aj mimo letnej sezóny. Preto urbanistická štúdia počíta s vybudovaním akvaparku, lyžiarskeho vleku s vyhliadkovou vežou či bobovej dráhy. Zrátané a podčiarknuté, zo strediska Dobrá na Domaši by sa mala stať celoročná turistická atrakcia.

Kvakovčania priznávajú, že nápad nemajú z vlastnej hlavy. „Naším vzorom je česká dedinka Lipno nad Vltavou. Práve tam pred rokmi investovali do kvalitnej turistickej infraštruktúry a dnes žnú ovocie z rozumnej investície,“ vysvetľuje R. Kapraľ. Podľa neho tamojšie zmeny vytvoril v priebehu niekoľkých rokov osemsto pracovných miest.

Domaša sa chystá na lepšie časy

Radovan Kapraľ, starosta Kvakoviec Zdroj: archív R. Kapraľa

Český príklad...

Ak by ste juhočeskú dedinu Lipno nad Vltavou navštívili pred dvadsiatimi rokmi, veľa rozdielov medzi ňou a dnešnými strediskami pri Domaši by ste nenašli. Obec situovaná pri vodnej nádrži Lipno trpela klasickým syndrómom postsocialistického strediska. Tamojšia samospráva krátko po revolúcii dokonca uvažovala, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa