Výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský hovorí o problémoch, ktoré čakajú slovenských výrobcov v časoch nedostatočnej pomoci od vlády.
Dostali ste od vlády v tomto roku akúkoľvek kompenzáciu za vyššie ceny energií?
Nedostali sme nič, odkedy je táto vláda pri moci, ani v čase pandémie a zvýšených nárokov na zásobovanie trhu základnými potravinami, ani ako súčasť kritickej infraštruktúry. Dokonca sme z nej boli vylúčení. Vláda, respektíve ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka rado rozpráva, ako potravinárom pomáha. Vždy použije dva argumenty, respektíve dva prípady. Najprv zelenú naftu pre potravinárov.
Aký je problém so zelenou naftou?
Nie je to žiadna pomoc. Je to opatrenie z roku 2019, spoplatnená služba za poskytnutie vyžiadaných údajov. To znamená, že subjekt, ktorý má záujem ministerstvu pôdohospodárstva poskytnúť údaje o svojom podnikaní, nákladoch, štruktúre a tak ďalej, mu ich poskytne a na základe toho si môže vyfakturovať určitú odmenu. Z 1 700 subjektov, ktoré vyrábajú potraviny, túto možnosť využilo 440. Aj keď ministerstvo rozpráva, že dalo trhu osem miliónov eur, v skutočnosti po odpočítaní DPH je to 6,6 milióna. Čiže to je prvá nepravda.
A druhá?
Potom rozpráva o 170 miliónoch, ktoré vraj podnikateľom v potravinárstve dalo na investície do technológií a inovácií. Tu treba povedať, že to je vec, ktorá nie je závislá od toho, kto je na ministerstve pôdohospodárstva. Je nové programové obdobie. Potravinári vedeli, že sa takáto výzva pripravuje, že bude vypísaná. Tí, ktorí mali záujem, podali projekty, ktoré budú vyhodnotené najskôr koncom októbra. Kým zbehne celý proces od podpisu zmlúv cez verejné obstarávanie, potravinár sa dostane k finančným prostriedkom najskôr koncom budúceho roka. Čiže keby sme mali rozprávať o podpore, ktorá súvisí či s pandémiou alebo s vojnou na Ukrajine, respektíve so zvýšenými cenami či už surovín, alebo energií, slovenskí pekári, cukrári, cestovinári dostali jednu veľkú nulu.
Pred vyše mesiacom ste vláde adresovali požiadavky na vyriešenie vysokých cien elektrickej energie a zemného plynu. Prišla odvtedy s nejakou pomocou?
Nie. V úvode septembra sme oznámili, že očakávame, že do 30. septembra vláda prijme opatrenia, ktoré budú riešiť kompenzáciu, zastropovanie cien elektrickej energie a plynu na úrovni 120, respektíve 70 eur za megawatthodinu. Tak ako sme predpokladali, vláda nebola schopná prijať žiadne vlastné riešenie. Vždy dostaneme informáciu, že sa to bude riešiť na najbližšom zasadnutí vlády, potom dostaneme informáciu, že na ďalšom a ďalšom a ďalšom. Postup vlády hodnotíme ako impotentný.
Podnikli ste niečo ďalšie na záchranu pekárov a cukrárov?
Jedine Boris Kollár otvorili túto tému, a tak sme si ho dovolili osloviť. Záujem z jeho strany o riešenie je, ale nemá partnerov na odborné rokovanie v rámci vlády. Súhlasí, že budeme musieť ráznejšie pristupovať k zdôrazneniu nutnosti riešenia nášho problému či už formou štrajku, alebo inou nátlakovou akciou. Povedal, že je to žiaduce, pretože vláda sa nevie rozhodnúť a nie je dostatočne pripravená na to, aby riešenie pripravila. Pre nás to bol, pravdupovediac, šok. Vláda akoby tu nebola pre krajinu, ľudí a podniky.
Na začiatku septembra ste hovorili, že 30. septembra sa rozhodnete, ako ďalej. Znamená to, že idete do štrajku alebo do nejakej inej formy protestu?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?