Možnosť legálne si pre seba vypáliť alkohol z vlastného ovocia v domácich podmienkach chce rezort financií zrušiť. V medzirezortnom pripomienkovom konaní je novela zákona o spotrebnej dani z alkoholu.

Domácu výrobu destilátov zlegalizovala bývalá vláda na návrh poslancov za Most-Híd. Ich zámerom bolo dať možnosť tým, ktorí už dnes pália, respektíve destilujú vlastný alkohol pre svoju spotrebu, robiť to bez hrozby postihu. Zároveň by z toho mala príjem Štátna pokladnica. Niektorí menší pestovatelia buď nemusia mať dostatočné množstvo vlastného kvasu, aby si mohli dať vyrobiť destilát vo väčších pestovateľských páleniciach, alebo za túto službu nechcú platiť poplatok.

Teoreticky je zábavné predstaviť si potácajúceho psíka, ktorý si trochu odpil z piva, ale pozor! Nedokážu v tele spracovať alkohol tak, ako ľudia. Pivo, víno, alebo tvrdý alkohol môže psom veľmi ublížiť, dokonca spôsobiť aj smrť.
Neprehliadnite

Pivári, na zdravie! Na jedného Európana vlani pripadlo 77 litrov

 Zákonodarcovia im teda od začiatku vlaňajška povolili vyrobiť si aj na menšom certifikovanom destilačnom zariadení najviac 50 litrov 50-percentnej pálenky za rok. S tým, že zaplatia paušálnu výšku spotrebnej dane za rok v sume 135 eur a zároveň sa registrujú u colníkov a na ministerstve pôdohospodárstva.

To však podľa aktuálnych údajov urobilo od platnosti zákona iba 33 súkromných výrobcov destilátu. Ministerstvo financií preto argumentuje, že kontrola domáceho pálenia je mimoriadne neefektívna, teda finančne náročnejšia než zisk z odvedenej dane. Po zakúpení certifikovaného destilačného prístroja súkromníkom ho musí prísť colník zaplombovať a následne odstrániť plombu len na čas samotnej výroby destilátu. Finančná správa vyčíslila, že takáto kontrola ju vlani stála takmer deväťtisíc eur, pričom príjmy do štátneho rozpočtu zo súkromnej výroby destilátu na spotrebnej dani boli niečo vyše dvetisíc eur.

Čo bude so zariadeniami

Zároveň sa podľa ministerstva znásobuje podozrenie z používania destilačných zariadení na nelegálnu výrobu liehu. Od roku 2019 sa podľa dostupných údajov finančnej správy zvýšila intenzita obchodovania s destilačnými zariadeniami. Obchodníci ich predali približne 150, pričom len 26 držiteľov takýchto zariadení sa následne evidovalo na colnom úrade. Obchodník síce má povinnosť evidovať, komu zariadenie predá, no predaj za hotovosť na blok alebo cudzincovi má výnimku. Finančná správa tak nemôže ďalšie nakladanie s takýmto zariadením preveriť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa