Minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek, jedna z kľúčových postáv českého predsedníctva Európskej únie (EÚ), hovorí, že Česko konečne prestali v EÚ vnímať ako satelit Maďarska. Varuje, že rozšírenie EÚ sa neuskutoční, ak sa neobmedzí právo veta v hlasovaní EÚ.
Česko v závere predsedníctva všetci chválili hlavne za to, čo dokázalo vyrokovať. Za čo nás Európa chváli? Prečo sa ani za českého predsedníctva nepodarilo uzavrieť dohodu o spoločnom nákupe plynu a stalo sa to až neskôr?
Žiaľ platí, že prvou prirodzenou reakciou európskych krajín je určité sebectvo. Vlády sa zodpovedajú svojim voličom a hľadajú rýchle riešenie, ktoré by zabezpečilo to, čo majú za povinnosť voči svojim občanom. Videli sme to v čase covidu, keď takisto trvalo určitý čas, kým vlády členských krajín EÚ dospeli k tomu, že je lepšie sa vzájomne nepredbiehať, ale hľadať spoločné riešenie. Aj pri plyne to nejaký čas trvalo i preto, že je to ešte oveľa komplikovanejšie než v prípade spoločných nákupov vakcín proti covidu.
A prečo? Veď spoločný nákup plynu pre celú EÚ je jasne výhodný.
Pretože každá krajina Únie má inú východiskovú situáciu a inú štruktúru ekonomiky. V debatách okolo nákupov, zastropovania veľkoobchodných cien a iných poistiek, v debatách, ktoré bežali až skoro do konca nášho predsedníctva, bolo vidieť, že inú pozíciu zastávajú krajiny, ktoré majú plynovody vedúce k relatívne bezpečným dodávateľom plynu. A inú majú krajiny, ktoré sú v novej situácii odkázané na dovoz skvapalneného plynu tankermi. Ak nebude EÚ ponúkať konkurencieschopnú cenu za plyn, je možné otočiť tankery a predať plyn inde. Preto som chápal obavy krajín ako Nemecko alebo Holandsko, aby strop ceny plynu nebol príliš nízko a neohrozil dodávky. Bola to vážna debata, ktorá, skrátka, odrážala rôzne záujmy.
Prečo sa však aj spoločné nákupy dohodli až v decembri, po ôsmich kolách rokovaní ministrov energetiky?
Pretože aj tu sa odrážali rôzne záujmy. Jednoducho niektoré krajiny majú dlhodobé kontrakty alebo vlastné zdroje plynu. A ich situácia je iná, než je v krajinách typu Českej republiky, Slovenska alebo Rakúska, ktoré musia plyn dovážať cez iné krajiny.
Nakoniec sa podarilo tesne pred Vianocami dosiahnuť uzavretie celého balíka dohôd o plyne. Je tento balík zárukou, že budúcu zimu už bude plyn lacnejší a bude ho dosť?
Decembrová dohoda zaisťuje, že ceny plynu nevystrelia do nejakých neakceptovateľných výšok. Ale nie to, že budeme mať plynu dosť. Preto je veľmi dôležité, že členské krajiny začali investovať do prepravných kapacít a terminálov. Dôležitá bude aj spolupráca krajín EÚ pri doprave plynu z terminálov do cieľových krajín. Kapacity plynovodov sa musia v najbližších mesiacoch a rokoch prispôsobovať novej situácii, keď hlavné spojenia nepovedú z východu na západ, ale zo severu a juhu.
Česku sa podarilo udržať jednotu EÚ v pomoci Ukrajine. Ako je však na tom v porovnaní s USA?
Príspevok EÚ na pomoc Ukrajine je v tejto chvíli asi menší než Spojených štátov, no mnoho európskych krajín prispieva veľmi výrazne. Spojené štáty v tom však zohrávajú kľúčovú úlohu a myslím si, že je to aj dobre. USA sú pre Rusko štát, z ktorého má rešpekt.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?