Rýchlo rastúce úrokové sadzby prepichli kryptomenovú bublinu a odhalili krehkosť, zlú správu a dokonca aj podvody v mnohých oblastiach, najmä na kryptoburze FTX.
Veľkolepý kolaps FTX prichádza po nedávnych zlyhaniach v kryptosfére, ako boli kryptomena terra-luna a hedžové fondy Three Arrows Capital alebo Voyager Digital. Nikto by sa nemal čudovať. Ani tomu, koľko ľudí to prekvapilo.
V sídle FTX pod bahamským slnkom reklama nabádala zákazníkov, aby „nepremeškali ďalšiu veľkú vec“ – meny založené na blockchaine, finančné produkty a nezameniteľné tokeny. Ale nový bol len majetok. Príbeh kryptokrízy vznikol už dávno.
Kolaps sa začal typicky pre finančné kolapsy – bublinou. Dopyt investorov prekonal racionálne krátkodobé očakávania toho, čo by kryptomeny mohli dosiahnuť. Nepoužiteľné ako prostriedok výmeny, použitie bitcoinu, etherea a ostatných kryptomien sa obmedzilo na finančné špekulácie a nelegálne aktivity.
Historicky nízke úrokové sadzby však podnietili mániu toho, čím by sa kryptomeny mohli stať. Due diligence ustúpila do úzadia prudko rastúcim cenám aktív. Lacné peniaze firmám uľahčili nadmernú páku. Investori potrebovali čoraz väčšie výnosy, aby predbehli trh a porazili konkurenciu. To znamenalo väčší pákový efekt a viac rizika.
Okázalý zakladateľ FTX Sam Bankman-Fried sa chcel stať kryptomenovou hviezdou a do projektu investovali tiež veľké fondy ako Sequoia Capital a singapurský vládny investičný fond Temasek. Celebrity ako Tom Brady a Larry David propagovali burzu v reklamách na Super Bowl. Bývalé hlavy štátov ako Bill Clinton a Tony Blair šantili s Bankmanom-Friedom. Začínala sa nová finančná éra a jediné, čoho sa investori obávali, bolo, že ju premeškajú.
Prepad kryptomien sa začal kolapsom ekosystému stablecoinu terra-luna, ktorá stratila spojenie s dolárom práve vtedy, keď Federálny rezervný systém začal zvyšovať úrokové sadzby začiatkom roku 2022.
Nákaza sa rozšírila do Three Arrows Capital, dnes už neexistujúceho kryptohedžového fondu, ktorý bol značne vystavený týmto tokenom. FTX sa pokúsila zastaviť nákazu a zachránila firmy ako Voyager a BlockFi. Niektorí dokonca prirovnávali Bankmana-Frieda k legendárnemu JP Morganovi, ktorého súkromné finančné intervencie potlačili paniku na finannčom trhu v roku 1907.
Kým podrobnosti sú stále zahmlené tajomstvom, sesterský hedžový fond FTX, Alameda Research, sa počas leta dostal do problémov, keď sa kryptosférou šírila neistota. Bankman-Fried, v rozpore s pravidlami FTX, použil osem miliárd dolárov zo zákazníckych fondov v snahe zachrániť Alamedu. Pôžičky spoločnosti Alameda boli údajne kryté tokenom FTT, teraz už bezcenným interným kryptotokenom FTX.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?