Nebola ani pevná, keďže z pätnástich ministrov spolu s premiérom predčasne skončili deviati. A nebola ani proti extrémizmu, keďže fašistická strana Mariana Kotlebu narástla z ôsmich percent, ktoré získala vo voľbách v roku 2016, na vyše dvanásť percent, ktoré im nameral Focus vo februári roku 2020.
Vládna garnitúra na čele s R. Ficom sa zapíše do dejín ako tá, počas ktorej zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Najmä po tlaku verejnosti následne odstúpil trojnásobný premiér a prenechal kormidlo Petrovi Pellegrinimu.
Trh práce mal výsledky
TREND sa pozrel na kľúčové čísla z dôležitých rezortov, z ktorých sa dajú posúdiť výsledky tretej Ficovej a prvej Pellegriniho vlády. Už v programovom vyhlásení sa kabinet zaviazal dosiahnuť vyrovnané hospodárenie do roku 2020 a znížiť nezamestnanosť pod desať percent. Miera evidovanej nezamestnanosti prelomila hranicu piatich percent a ťažila z dobrej ekonomickej situácie.
Nie je to iba slovenské špecifikum, nezamestnanosť klesala na rekordnú úroveň aj v susedných štátoch, v Česku napríklad presiahla len dve percentá. Zamestnávatelia na Slovensku už roky hovoria, že im chýbajú kvalifikovaní pracovníci.
Analytik VÚB Michal Lehuta pripomína, že zníženie nezamestnanosti nie je až tak zásluha vlády, no jej redukciou sa podarilo znížiť podiel ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením.
Rozpočet vyrovnaný nebude
Vyrovnané hospodárenie je oproti tomu v nedohľadne. Priznal to aj rezort financií, keď predložil parlamentu rozpočet na rok 2020, ktorý predpokladá cieľ deficitu verejných financií vo výške 0,49 percenta HDP.
V súvislosti s vývojom verejných financií treba spomenúť zastropovanie dôchodkov. Skorší odchod na odpočinok bude pri súčasnom nastavení znamenať nielen obrovské výpadky v rozpočte, ale zrejme aj nižšie penzie z prvého piliera.
Vyrovnané hospodárenie je v nedohľadne. Priznal to aj rezort financií
Ďalšou nesystémovou vecou je výrazné zníženie zásluhovosti v prvom pilieri. To bude zrejme ešte viac motivovať na optimalizáciu odvodov, čo môže v konečnom dôsledku znamenať menej peňazí na dôchodky.
Klinec do rakvy verejných financií dal Smer s SNS, keď iba niekoľko dní pred konaním parlamentných volieb navrhli zdvojnásobenie prídavku na dieťa, zavedenie trinásteho dôchodku a zrušenie diaľničných známok. To všetko by mohlo stáť štátnu kasu tento rok vyše štyristo miliónov a na budúci až osemsto miliónov eur. Aj preto Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vysvietila rozpočtový semafor na červeno s odhadovaným deficitom vo výške 2,24 percenta HDP.
Nezamestnanosť 1/6
(%, miera nezamestnanosti z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie)
1 údaje sú za tretí kvartál roku 2019
PRAMEŇ: Eurostat
V období, keď tieto opatrenia vláda schvaľovala, neplatili ešte ani mesiac limity na výdavky verejnej správy. Šéf Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Eduard Hagara ich na Facebooku mohol ironicky označiť krížikom, čím symbolizoval ich pochovanie.
Ranou pre rozpočet sú aj úniky na dani z pridanej hodnoty, ktorá je najdôležitejším zdrojom príjmu štátneho rozpočtu. V roku 2017 tvorila podľa Európskej komisie daňová medzera 23 percent, čo znamenalo, že Slovensko vybralo oproti predpokladu takmer o 1,8 miliardy eur menej. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ide o zlepšenie, ale spomedzi krajín V4 je percentuálna diera takmer dvakrát taká veľká, ako má Česko.
Verejné financie 2/6
(% HDP, medziročne, krajiny V4)
1 údaje sú za tretí kvartál roku 2019
PRAMEŇ: Eurostat
Voľný pád v konkurencieschopnosti
Oblasťou, kde sa Slovensko za posledné štyri roky výrazne zhoršilo, je podnikateľské prostredie. Od roku 2016 sa krajina prepadla z 29. miesta na 45. v rebríčku Svetovej banky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?