Neplatičov je stále dosť
„Peniaze sú na ceste,“ znie vraj najkratší podnikateľský vtip. Pochádza ešte z čias rodiaceho sa trhového prostredia na Slovensku, ktoré najlepšie vystihuje pomenovanie doba kešu. Bezhotovostný platobný styk bol riziko, podnikatelia a firmy neplatili svoje záväzky, a tak sa rozkrúcala špirála druhotnej platobnej neschopnosti.
Dnes je situácia úplne iná, napriek tomu tri štvrtiny slovenských respondentov z oblasti malých i veľkých podnikov uvádzajú, že oneskorené platby sú v biznise stále časté. Vyplýva to aj z Barometra B2B platobnej morálky 2018, ktorý vypracovala spoločnosť Atradius. Jej analýza prináša viacero zistení o platobnej disciplíne domácich i zahraničných subjektov.
Dobrá správa je, že pomer oneskorených platieb značne poklesol. Pohľadávky po splatnosti dnes tvoria štvrtinu všetkých faktúr, čo je o 17 percentuálnych bodov menej než v predchádzajúcom roku. Je to najlepší výsledok v rámci celého regiónu strednej a východnej Európy.
Zvýšila sa však priemerná dĺžka inkasa pohľadávky, čo znamená, že firmy musia čoraz dlhšie čakať na svoje peniaze. Dodávateľ dostane platbu na účet priemerne po 43 dňoch, čo je o päť dní viac než v predchádzajúcom meranom roku.
Ukazuje sa, že domáci odberatelia sú v tomto smere o čosi rizikovejší než zahraniční. Priemerne meškajú s úhradou faktúry dvanásť dní, v prípade zahraničných subjektov je to deväť dní. Najhoršie je to v stavebníctve, kde priemerné omeškanie presahuje dva týždne.
Dôvody slabej platobnej disciplíny sú najmä chýbajúce peniaze, pričom nemalá časť odberateľov využíva nezaplatené faktúry ako formu financovania. Ďalšími dôvodmi, ktoré sa vyskytujú v necelej desatine prípadov, sú spochybnená kvalita dodávok či zlé informácie na faktúre. V menšej miere tovar nezodpovedá predmetu kontraktu.
Nedobytné pohľadávky dnes takmer vymizli a ich finančná hodnota predstavuje 0,6 percenta všetkých faktúr. Najčastejšie ich majú na svedomí domáci odberatelia. Dôvodom je takmer vždy buď bankrot spoločnosti, alebo ukončenie jej činnosti. Nedobytné pohľadávky pochádzajú najmä zo sektorov chemického, prepravného či strojárskeho priemyslu a zo stavebníctva.
Vymáhači už nechodia osobne
„Inkaso pohľadávok dnes nie je založené na osobných návštevách a tvrdých postupoch,“ hovorí právnik a konateľ inkasnej spoločnosti Nell Kapital Martin Kotian. Chápe, že veľa ľudí si pri slovách vymáhanie pohľadávok predstaví pravdepodobne hrubokrké gorily, hoci legislatíva i vývoj v ekonomike od 90. rokov významne pokročili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?