Inflácia v svetovej ekonomike začína čoraz presvedčivejšie ustupovať aj vďaka prísnejšej menovej politike. Cyklus zvyšovania úrokových sadzieb hlavnými centrálnymi bankami kulminuje (hoci nemožno ešte vylúčiť finálne „hiky“) a ich ďalším krokom v budúcom roku bude pravdepodobne určité uvoľnenie menovopolitických oprát. Ergo predpokladáme, že aj trhové úrokové sadzby s globálnym priemerným výnosom do splatnosti na 15-ročných maximách okolo 4,3 percenta by už nemuseli podstatnejšie narásť, skôr naopak.
Myslíme si preto, že dlhopisové trhy s pomerne štedrým úročením, v kontexte nedávnej periódy lacných peňazí, ponúkajú obzvlášť atraktívny pomer výnosu k podstupovanému riziku.
Táto trieda aktív sa už nejaví taká predražená ako na prelome rokov 2020 a 2021, keď nieslo záporný výnos miestami až 18 biliónov dolárov dlhu a dlhopisy boli kupované najmä s cieľom kapitálového zhodnotenia. Štátne bondy pritom predstavovali drahé bezpečné útočisko a boli sarkasticky označované ako bezvýnosové riziko (namiesto štandardnej charakteristiky bezrizikového výnosu).
Napokon táto nálepka sa ukázala ako trefná, keď v minulom roku globálny dlhopisový trh vstúpil do prvého medvedieho pásma (s poklesom o vyše 20 percent) od roku 1946 s celkovými stratami prevyšujúcimi 10 biliónov dolárov. Práve vďaka normalizácii výnosov so záporným zhodnotením agregátneho trhu v priebehu ostatných troch rokov sa dlhopisy stali opäť valuačne zaujímavé. A to do takej miery, že už len kupónové platby by mali vo všeobecnosti porážať infláciu. K tomu je nutné pripočítať potenciálny kapitálový výnos pri očakávanom precenení nahor v dôsledku poklesu trhových úrokových sadzieb.
Ak by priemerný výnos dlhopisov, ktoré obsahuje napríklad Bloomberg Investment Grade US bond Index Aggregate, klesol o 100 bázických bodov, dosiahla by táto investícia celkové zhodnotenie vyše 11 percent (kapitálové zhodnotenie plus vyplatené kupóny). Naopak, ak by sa úrokové sadzby neočakávane posunuli o 100 bázických bodov vyššie, strata by bola len okolo 0,6 percenta (pokles ceny dlhopisu by bol kompenzovaný kupónovými platbami). Rôzne dlhopisové indexy zložené z dlhu v neinvestičnom pásme by pritom doručili kladné zhodnotenie vďaka vysokým kupónom aj pri ďalšom (pravdepodobne dočasnom) posune výnosových kriviek nahor.
Dlhopisy sa stávajú opäť dôležitou a stabilizujúcou súčasťou investičných portfólií, ktoré budú mať dôležité slovo pri ich celkovom zhodnotení vzhľadom na predpokladanú slabšiu návratnosť akciových investícií v nasledujúcich rokoch (práve v dôsledku štrukturálne vyšších úrokových sadzieb vzhľadom na vyššiu infláciu).
- Stanislav Pánis
Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora