Na východe Slovenska chceli vybudovať jednu z najväčších kačacích fariem v Európe. Takú, ktorá by zamestnala až päťsto ľudí a do európskych reštaurácií čínskych prisťahovalcov by ročne dodávala milión kačíc. Investíciu aj rozbehli výstavbou prvých 21 chovných hál i základov spracovateľského mäsokombinátu. To všetko dnes pri zemplínskej obci Drahňov stojí nevyužité. Podľa Číňanov investíciu zablokoval a ich samotných podviedol tuzemský partner, ktorý im mal pôvodne pomôcť. Podali na neho súdnu žalobu i trestné oznámenia.
Je ním, paradoxne, volený zástupca samosprávy, ktorý by mal, naopak, urobiť maximum preto, aby na Slovensku vznikali nové podniky a práca pre ľudí. Číňania sa sporia so starostom Drahňova Tiborom Jasovským.
Rozbaľovanie príbehu
TREND sa o investícii do kačacej farmy dozvedel z webovej stránky, na ktorej slovenské úrady na ochranu životného prostredia zverejňujú zámery investorov. Z reakcií čitateľov na webový článok ale vyplynulo, že projekt mešká a rozostavané haly skôr hyzdia región, ako by mu pomáhali. Až na naliehanie TRENDU a po dlhšom premýšľaní sa o príčinách jeho zastavenia rozhodli informovať čínski majitelia.
V ich mene sa s reportérom týždenníka stretol právny zástupca ich tunajšej firmy SK.CHI.Farma, advokát Ivan Vanko z košickej advokátskej kancelárie Čollák – Weiczen – Vanko & partneri, ktorý donedávna pôsobil ako prokurátor. O kauze prehovoril aj hlavný manažér spoločnosti SK.CHI.Farma Radko Lapoš. Ten predtým vyše desať rokov pracoval pre prešovskú pobočku Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Do projektu sa zapojili až po vyhrotení sporov medzi Číňanmi a starostom. Manažér doň vstúpil na jar roku 2013 a právnik len na začiatku minulej jesene. Obaja sa ešte pokúšajú investíciu oživiť a čo najviac minimalizovať straty čínskych investorov.
T. Jasovský o kauze hovoriť nemieni, aj keď za ním chcel reportér TRENDU prísť osobne do Drahňova. „Beží súdny spor a počas neho sa bližšie vyjadrovať nechcem. Počkám si na závery zo súdu, ktoré budem plne akceptovať,“ obmedzil sa v telefonáte starosta. Neskôr po ďalšom pokuse o komunikáciu bol ochotný reagovať aspoň na zopár výhrad zástupcov čínskeho investora.
Ivan Vanko. Zdroj: Ivan Fleischer
Xiaov sen o kačiciach
Najvýznamnejším investorom projektu kačacej farmy na Zemplíne, ktorý začal vznikať pred pol dekádou, je Jiang Bin, ktorý má v Číne biznis s predajňami potravín a čerpacími stanicami. Vlastní 45 percent SK.CHI.Farmy. Menšie, päťpercentné balíky ovláda ďalšia trojica Číňanov – Xie Yawen, Zhang Yanping a Chen Chia-Sheng. Rozhodujúcim ťahúňom projektu, ktorý vlastní 35 percent firmy, je Xia Enjun. Ako jediný z pätice Číňanov žije vyše pätnásť rokov na Slovensku. Pôvodne sa tento štyridsiatnik s manželkou vysťahoval do Nemecka. Rýchlo sa však presunul do Košíc, kde dodnes prevádzkuje čínsku reštauráciu. Neskôr začal vo väčšom aj s vývozom slovenských vín do Číny. Ale naozaj veľký projekt vymyslel až s kačacou farmou a postupne naň nahovoril štvoricu ďalších investorov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?