Partiu známych s deťmi som zobrala von. Cieľom bol Malý Slavín v bratislavskom lesoparku. Povedala som im len, že to nebude bežná turistika, ale pôjde aj o zábavu, hru a možno i súťaživosť. Do časti Malý Slavín sa dá dostať z Rače alebo z Marianky. My sme vyrazili z Rače, Peknej cesty. Po 25 minútach chôdze sme boli v lokalite Malý Slavín.
Keď lietajú disky
Za odpočívadlami je priamo v lese discgolfové ihrisko. Bezplatné pre všetkých. Na ihrisku sú voľne dostupné disky (lietajúce taniere alebo frisbee), scorekarty a veľká informačná tabuľa. V lese sú rozostavené tri koše, každý z nich má štyri rôzne odhodiská z rôznych smerov.
Pozreli sme terén, prečítali si jednoduché pravidlá a začali. Úlohou je trafiť disk do kovového koša na čo najmenší počet hodov. Postupne sme skúšali rôzne štýly hádzania, zlepšovali dráhu letu. Stromy boli zábavnou prekážkou a čerstvý vzduch bonusom. Bavili sa deti i dospelí. Kto prvý trafil kôš, zožal nadšené ovácie.
Na začiatku bol obal z koláčov
Začiatky discgolfu siahajú do Severnej Ameriky šesťdesiatych rokov minulého storočia. Študenti tam raz po raňajkách zistili, že okrúhly obal z koláčov značky The Frisbie Baking Company dobre letí, výborne sa hádže aj chytá. Prvé oficiálne discgolfové ihrisko vzniklo v roku 1975, o rok neskôr bola založená organizácia PDGA.
Počas deväťdesiatych rokov zaznamenal discgolf obrovský boom, čoho výsledkom je dnes vyše tritisíc ihrísk, 40-tisíc registrovaných hráčov v PDGA. Celkový počet hráčov sa odhaduje na cca 500-tisíc.
Tréningové nadšenie hráčov
Ďalší raz sme sa vybrali za discgolfom do Mlynskej doliny v Bratislave. Po areáli nás sprevádzal vicemajster Slovenska v discgolfe Richard Kollár, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej asociácie frisbee.
„Na začiatok vám stačí základný disk, ale tak, ako pri golfe si vyberáte z rôznych palíc, tak aj tu je viac druhov diskov, podľa toho, čo s nimi chcete dosiahnuť. Niektoré boli navrhnuté tak, aby umožnili hráčovi dosiahnuť čo najväčšiu vzdialenosť. Iné vám poskytnú priamočiary let a ďalšie druhy diskov majú v konečnej fáze letu tendenciu zatáčať doprava alebo doľava. Niektoré sú navrhnuté pre veterné podmienky a iné majú lepšiu kĺzavosť, ktorá dodá aj začiatočníkom určitú vzdialenosť navyše,“ vysvetľuje Richard a dodáva základné pokyny, ako máme stáť a že švih máme urobiť zápästím, nie celým telom.
Vyťahuje z tašky rôzne disky a ukazuje nám hody, o akých sme ani netušili. Account manažér firmy Novekar Juraj Brezovský hráva golf, ale o discgolfe doteraz nepočul. „Je to iné ako golf, človek nemusí mať za sebou dlhé nacvičovanie techniky. Môžem zobrať celú rodinu, sme vonku, nepotrebujeme baliť zložitú výbavu a zabavíme sa spolu.“ Marketingová manažérka Elena Bukovská sa tešila, že hoci vôbec nešportuje, necítila sa hendikepovaná.
„Žasla som, ako sa dá hodiť disk tak, že obíde strom a ešte zahne za roh ku košu. Je čo trénovať. Deti sa celkom nechali vtiahnuť do hry, nepočula som žiadne ,bolia ma nohy, kedy už pôjdeme domov‘. Chlapci aj chlapi si pozorne sledovali počet hodov, súťaživý duch sa v nich nezaprie. Netušila som, že v Mlynskej doline je taký veľký areál plný zelene, určite sem ešte prídeme.“
Desaťročný Tomáš hral discgolf dvakrát. „Najviac sa mi páčilo, keď sme hádzali disk do kopca alebo inde zase z kopca smerom dolu. Oco stál na kopci už blízko koša, ale netrafil. Celkom sme sa nasmiali, ako sa chytal za hlavu, keď sa mu disk skotúľal ďaleko dolu. A mne ostal disk raz na strome. Keď som hral druhý raz, už mi to išlo lepšie. Bavilo ma to viac ako prechádzka.“ Discgolf sa dá hrať celoročne. V snehu sa však biely disk ťažšie hľadá, je lepšie použiť inú farbu.
Výchovný účinok Ultimate
Tímová hra ultimate je niečo medzi americkým futbalom, basketbalom a futbalom. Hrá sa s diskom s priemerom dvadsaťsedem centimetrov. Vymysleli ju študenti v zámorí koncom šesťdesiatych rokov. Ako sa ultimate hrá? Hracou plochou je obdĺžnik 64 krát 37 metrov, ukončený na oboch koncoch zónami 23 krát 37 metrov.
Hrá sedem a sedem hráčov dvoch družstiev, ktoré sa snažia získať body tak, že pomocou prihrávok dokážu preniesť disk cez celé ihrisko a na konci ho chytia v koncovej zóne súpera. Hodiť disk tak, aby letel po plánovanej krivke, je hotová veda. Smer a uhol sú dôležité, ale kľúčové je, ako rýchlo sa disk počas letu krúti okolo osi.
Chybou začiatočníka je, ak pri rozkrúcaní používa celé rameno, lebo takzvaný spin disku určí pohyb zápästia. Inak sú typy hodov podobné ako v tenise, forehand a backhand dopĺňa overhead, keď tanier letí ponad hlavu. Behať s diskom sa nesmie, kto chytí prihrávku, musí zastaviť a skúša prihrať spoluhráčom. Aktívny hráč ultimate Richard Kollár hovorí, že „hádzať tanier frisbee dokáže každý, kto má aspoň jednu ruku zdravú. Väčším umením je chytiť ho počas letu a najmä šprintovať tak, aby ste sa k nemu vôbec dostali.“
Medzi hráčmi, ktorí sa bránia, nie je dovolený fyzický kontakt. Hra nepozná rozhodcov a spory, ak nejaké nastanú, riešia hráči vzájomnou diskusiou. To má aj výchovný účinok. Pokusy ukázali, že mladí ľudia, nútení argumentovať na ihrisku, vedia ovládať svoje správanie aj pri iných športoch. Stavia na tom hnutie Ultimate Peace, ktoré tento šport propaguje v regiónoch, ako je Blízky východ.
Kempy, kde izraelské a palestínske deti spolu hrávajú ultimate bez rozhodcov, tamojšie vlády ho podporujú ako šport aj ako nástroj porozumenia medzi etnikami. Ultimate je asi jediný z vrcholových športov, ktorý nepozná uzavretú kategóriu pre mužov. Družstvá sú pre ženy, zmiešané alebo open, kde hrajú muži, pričom ženám nik nebráni, ak sa pridajú.
Diváci odchovaní na iných športoch ťažko chápu, že svetová špička ultimate neváha strácať čas tým, že hrá a trénuje s úplnými začiatočníkmi. Pripomína to situáciu, akoby si chlapci na dvore kopali loptu s futbalistom Marekom Hamšíkom.
Kto šprintuje, vyhráva
Na Slovensku je len niekoľko miest, kde sa ultimate hráva: Bratislava, Zlaté Moravce, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Špačince, Prievidza a Senica. Richard Kollár hovorí, že „v poslednom čase nové tímy pravidelne hrávajú aj v Sabinove a Turzovke. Menšie skupiny však hrajú ultimate alebo si hádžu tanier po celom Slovensku. Hoci je ultimate nenáročný, pokiaľ ide o výbavu, problémom je plocha, kde hrať.
Na futbalových ihriskách je prioritou futbal a aj tých u nás postupne ubúda,“ dodáva. Na pohľad rekreačná hra je v skutočnosti extrémne namáhavá.
„Na rozdiel od futbalu hráči väčšinu času neklusajú. Ak nestoja, šprintujú najrýchlejšie, ako vládzu. Stáva sa, že po odohraní bodu sa kompletná vyčerpaná sedmička strieda za nových hráčov. Práve opakované šprinty na vrcholovej úrovni si vyžadujú zvláštny tréning. Veľa ľudí je prekvapených, keď prídu na prvý tréning a padnú ich ilúzie o oddychovej aktivite,“ vysvetľuje Richard. V zámorí je pritom ultimate masovo rozšírený, prestížny šport. Hráčov sú státisíce, na univerzitách je ultimate v obľube hneď za americkým futbalom, basketbalom a bejzbalom.
Freestyle – s fantáziou bez hraníc
Vo svete menej masovou záležitosťou je takzvaný freestyle. Už názov prezrádza, že tu je obmedzením jedine fantázia dvojice alebo trojice, ktorá s diskom predvádza nacvičenú zostavu. Umelecký dojem, počet chýb a technickú náročnosť hodnotí porota. Nadšenci freestyle hovoria, že je to umenie, šport aj šou v jednom. A veľa trénovania a sústredenosti.
Podľa marketingovej manažérky Eleny Bukovskej je freestyle výborná aktivita pre deti a tínedžerov. „Využila som nadšenie svojich detí po vyskúšaní discgolfu a pustila som im doma video zo súťaže vo freestyle. Keď videli všetky tie triky, gymnastické figúry a točenie, chceli to skúšať aj ony. Určite radšej investujem do kúpy kvalitných diskov ako do počítačovej hry,“ dodáva. Možno málokto vie, že majstrovstvá Európy vo freestyle sa konali už aj v Bratislave.
Kam za discgolfom
- Discgolfové ihrisko FMFI UK Bratislava, 18 jamiek, päť košov, požičovňa diskov, bezplatná hra.
- Discgolfové ihrisko Malý Slavín Bratislava, 12 jamiek, tri koše, voľne dostupné disky, bezplatná hra.
- Tréningové discgolfové ihrisko Devín, jeden kôš, požičovňa diskov, bezplatná hra.
- Discgolfové ihrisko Disc Golf Camp Karpaty Kuchyňa, deväť jamiek, deväť košov, požičovňa diskov, hra za poplatok.
- Discgolfové ihrisko Mestský park Senica, 12 jamiek, tri koše, bezplatná hra.
- Discgolfové ihrisko v Malženiciach pri Trnave, päť košov a 10 jamiek.
- Discgolfové ihrisko Makov, deväť jamiek, päť košov, požičovňa diskov, hra za poplatok.
- Discgolfové ihrisko Discgolfpark Rajecké Teplice, deväť jamiek, deväť košov, požičovňa diskov, hra za poplatok.
- Discgolfové ihrisko Krpáčovo Polianka, 12 jamiek, 12 košov, požičovňa diskov, hra za poplatok.
- Tréningové discgolfové ihrisko SNP Park Banská Bystrica, jeden kôš, bezplatná hra.
- Discgolfové ihrisko Bachledova dolina, deväť jamiek, deväť košov, požičovňa diskov, hra za poplatok.
Výbava
- Na discgolf – disk s priemerom 20 – 22 cm
- Na ultimate – disk s priemerom 27 cm
- Na rozdiel od klasického golfu sa nevyžaduje špeciálne oblečenie, ideálna je bežná športová obuv a pohodlné športové oblečenie
Vhodné pre
- Každú vekovú skupinu
- Firemné športové hry, teambuilding
- Detské oslavy
Slovenská asociácia frisbee (SAF)
- Zastrešuje diskové športy na Slovensku.
- Má cca 210 členov.
- Každoročne organizuje podujatia v hre ultimate, discgolf, freestyle, rekreačné ligy, majstrovstvá Slovenska a medzinárodné súťaže,
- www.szf.sk www.discgolf.sk.
- Od r. 2012 sa na Slovensku koná celoročná súťaž Slovenská discgolfová liga.
- Od r. 2011 sa každoročne konajú majstrovstvá Slovenska v discgolfe.
Kurzy a inštruktáž
- www.naucmesa.sk
- Kurzy prebiehajú v skupine maximálne 10 ľudí.
- www.discgolf.sk
- Naprojektujú a postavia ihrisko, kdekoľvek to je možné.
- Poskytujú sprievodné discgolfové súťaže, technické zabezpečenie, catering.