Európska centrálna banka (ECB) počas októbra tohto roka spustila dvojročnú testovaciu fázu, ktorá má objasniť, ako bude virtuálna mena Európskej centrálnej banky vyzerať. Problémov, ktoré treba riešiť, je veľa.
Digitálna mena, ktorá by sa používala v širšom meradle, by mohla rozkývať ekonomiky aj mimo eurozóny. Riziká vidí v tom, že mena by sa mohla voľne používať aj mimo menovej únie a nahradiť cudzie domáce meny. „Keby sa zahraničná digitálna mena centrálnej banky všeobecne prijala, mohlo by to znamenať, že domáca mena stratí svoje funkcie,“ upozorňuje ECB.
Banky škrtajú pracovné miesta po stovkách. Z ulíc miznú aj pobočky
Mena má vo všeobecnosti tri základné funkcie: v ekonomike funguje ako prostriedok výmeny, uchovávateľ hodnoty a takisto ako zúčtovacia jednotka. Keby sa stalo, že tieto úlohy začnú preberať digitálne meny centrálnych bánk, poškodila by sa efektívnosť riadenia meny v krajine. Táto hrozba je výrazná najmä pre menej rozvinuté ekonomiky, ktoré majú nestabilnú menu a slabšie ekonomické základy.
Napriek výrazným rizikám je jasné, že ECB určite chce prísť s vlastnou digitálnou menou. Sama priznáva, že jedným z cieľov zavedenia digitálneho eura je reakcia na výrazné zníženie hotovosti pri platbách.
Hotovosť na ústupe
To, že hotovosť ustupuje, dokazujú aj prieskumy iných centrálnych bánk. Podľa americkej centrálnej banky podiel hotovostných transakcií v USA klesol v roku 2020 na 18,6 percenta. V roku 2019 to bolo 25,8 percenta. Hotovosť aspoň raz mesačne používajú zhruba len tri štvrtiny respondentov prieskumu, v predchádzajúcom roku to bolo ešte 82 percent.
Problémy, ktorých sa ECB obáva, sa môžu do eurozóny preliať z iných krajín. Preto ďalším dôvodom, prečo ECB chce digitálne euro, je zmiernenie rizík, ktoré pre eurozónu predstavujú digitálne meny iných centrálnych bánk a súkromné projekty ako bitcoin. Pri zavedení digitálneho eura ide aj o udržanie prestíže a medzinárodného postavenia spoločnej európskej meny ako rezervnej meny.
ECB uznáva, že súčasný systém platieb je drahý a pomalý. Platí to napríklad aj pre Slovensko. Tieto problémy čiastočne rieši systém okamžitých platieb, no ten na Slovensko dorazí až budúci rok. Navyše do systému sa nezapoja všetky banky, aj keď najväčší hráči na trhu svoje zapojenie potvrdili.
Množstvo otázok
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?