1. Nezávislá Amerika pod vedením prezidenta, ktorý nie je izolacionista, ale unilateralista, presadzuje jednostranné záujmy Spojených štátov vo svete. Zahraničná politika USA bude menej vypočítateľná. To znervózni spojencov, najmä v Ázii a Európe, a povzbudí súperov ako Čína a Rusko na rozširovanie mantinelov.
2. Prehnaná odpoveď Číny, ktorá potrebuje udržať za každú cenu politickú kontrolu v krajine pred jesenným zjazdom vládnucej komunistickej strany. Šéf strany, prezident Si Ťin-pching si nemôže dovoliť prejaviť slabosť a ukázať, že prestáva byť pánom situácie.
3. Slabšia nemecká kancelárka Merkelová. Jej pevné vedenie sa ukazuje ako nenahraditeľné pre Európu, ktorú čaká v tomto volebnom roku viacero výziev. Aj keď pravdepodobne vyhrá nemecké parlamentné voľby, môže z nich vyjsť oslabená.
Zdroj: SITA / AP
4. Viaznutie reforiem. V Indii dosiahol prezident Narendra Modi maximum možného. V Rusku, vo Francúzsku a v Nemecku budú musieť reformy počkať do volieb. Reformy budú pokračovať v Brazílii, Nigérii a Saudskej Arábii, ale iba slimačím tempom.
5. Technológie a Blízky východ. Revolučné technológie pri výrobe energie ohrozia stabilitu v štátoch závislých od vývozu ropy a plynu. Nové komunikačné technológie zlepšia schopnosť pobúrenej verejnosti klásť odpor a organizovať sa. Úniky informácií typu WikiLeaks budú nebezpečné pre krehké autoritárske režimy.