Vyzerá to síce ako východný koniec strednej Európy, ale stále je to „naša Európa“. V súčasnosti ukrajinský Ľvov bol pred stodesiatimi rokmi hlavným mestom Haličsko-vladimírskeho kráľovstva, najväčšej korunnej krajiny Predlitavska.

Teda tej časti monarchie, do ktorej patrili aj Česi a Slováci. Rakúska Halič, ako sa tomuto kráľovstvu zjednodušene hovorilo, bola v posledných desaťročiach pred prvou svetovou vojnou síce najmenej rozvinutou, ale podobne slobodnou a demokratickou časťou monarchie ako Čechy či Viedeň.

A oveľa slobodnejšou než Zalitavsko, v ktorom po balkánsky vládli Maďari, tvrdo asimilujúci všetko nemaďarské, azda s výnimkou autonómnych Chorvátov. Ľvov, teda jeho zachované a veľmi rozsiahle historické centrum, je dodnes rakúskym mestom.

Pred prvou svetovou vojnou to bolo hlavné mesto rakúskych Ukrajincov, ktorí tu zdatne konkurovali Poliakom. Po roku 1918 tu Ukrajinci vyhlásili Západoukrajinskú republiku, prvý demokratický ukrajinský štát. Poliaci boli však silnejší a Ľvov a celú rakúsku Halič pripojili po niekoľkých rokoch bojov k Poľsku. V roku 1939 pripadol Ľvov ZSSR.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa