V polovici júla prišla do Prahy predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Prvým bodom jej programu bola návšteva kotolne. A to doslova. Išlo o kotolňu zrenovovanej budovy pražskej Štátnej opery, postavenej v rámci smerovania EÚ k energeticky úspornejšej budúcnosti.
V polovici októbra som v Štátnej opere bol aj ja, moja žena a môj otec. Využili sme, že v Prahe je ešte stále len zlomok turistov oproti predcovidovým rokom, a teda nevykúpia lístky, ktoré sú aj za tých 40 eur pre cudzincov zo Západu lacné. Opera je tak vrcholnou kultúrnou atrakciou českej metropoly. Predstavenie bolo skvelé. V kotolni sme neboli, ale hoci sme mali lístky na prízemie, vyšliapali sme až k stropu.
Denník Stredoeurópana: Zabudnutí zakarpatskí Čechoslováci
Štátna opera sa niekoľko rokov rekonštruovala a teraz rozkvitla v plnej kráse. A tak trochu sa vrátila do svojej histórie, napríklad replikou pôvodnej opony. Tá so svojimi mýtickými výjavmi vyzerá na prvý pohľad inak než napríklad opona Národného divadla.
A to preto, že Štátna opera bola pôvodne postavená ako „národné divadlo“ českých Nemcov – Nové nemecké divadlo, odpoveď na ono české národné. Piateho januára 1888 bola veľkolepá budova pre dvetisíc ľudí otvorená operou nemeckého národného skladateľa Richarda Wagnera Majstri speváci norimberskí. My Česi sme to aj s požiarom stihli o päť rokov skôr a otvárali sme Libušou od Bedřicha Smetanu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?