Hoci svetová ekonomika čelí protivetrom prísnejšej menovej politiky a relatívne slabého čínskeho oživenia po zrušení miestnej politiky nulovej tolerancie kovidu, stále rastie solídnym tempom a dokáže zvyšovať dopyt po rope. Ten sa už začiatkom leta dostal na úroveň okolo 103 miliónov barelov denne, čo znamená prekonanie absolútnych maxím z augusta 2019.

Rast dopytu po komodite, ktorý sa v tomto roku odhaduje asi na 2,2 milióna barelov dennej spotreby, ťahajú najmä rozvíjajúce sa ekonomiky na čele s Čínou a zvýšenie leteckej dopravy. To znamená aj rekordný dopyt po benzíne, nafte a kerozíne, ktorých sa celosvetovo spotrebúva dokopy už asi 63 miliónov barelov za deň.

Rast ťažby komodity však v ostatných mesiacoch nedokáže držať tempo so svižne sa zvyšujúcim (lepším ako očakávaným) dopytom. Dôvodom je najmä rozhodnutie združenia OPEC+ o obmedzení produkcie spolu s dobrovoľným znížením ťažby Saudskou Arábiou a Ruskom nad jeho rámec. To nedokázal v plnej miere vykompenzovať ani pomerne výrazný rast ťažby mimo krajín združenia OPEC+, ktoré začína presahovať dva milióny barelov denne oproti minulému roku.

Ropný trh sa teda dostáva od začiatku leta do deficitu, kde sa rozdiel medzi dopytom a ponukou vyrovnáva poklesom zásob pod dlhodobé sezónne priemery. To, pochopiteľne, vytváralo tlaky na rast cien komodity s jej posunom vysoko nad 85 dolárov – na najvyššie úrovne od novembra 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa