Takmer po roku sa opäť otvorila téma predaja voľnopredajných liekov aj mimo lekární. Diskusiu tentoraz odštartoval INESS, ktorý vydal na túto tému publikáciu. V nej rozobral plusy a mínusy tohto kroku a opísal skúsenosti z krajín, kde je takýto predaj možný. „Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov priblíženia zdravotných služieb k zákazníkovi je rozšírenie možnosti predaja OTC liekov na maloobchod. Maloobchodné predajne sú totiž z hľadiska kombinácie polohy a otváracieho času najdostupnejším poskytovateľom služieb v krajine,“ tvrdí analytik INESS Martin Vlachynský, autor publikácie.

Čo sa týka predaja voľnopredajných liekov, európske krajiny nie sú jednotné. Na jednej strane sú krajiny, kde takýto predaj nie je povolený, a krajiny, kde je takýto predaj umožnený, i keď niekde s obmedzeniami. „Predaj OTC liekov mimo lekárne vždy sprevádzajú rôzne druhy obmedzení. Analýza Parlamentného inštitútu zo skupiny krajín s povoleným predajom odlišuje aj krajiny, v ktorých je obmedzené miesto predaja,“ uviedol M. Vlachynský. 

Príkladom sú predajné automaty vlastnené lekárnikmi, ako napríklad v Bulharsku, špecializované predajne zamestnávajúce farmaceuta, ktoré má Chorvátsko, či drogérie zamestnávajúce „farmaceutického technika“ ako v Rumunsku. „V rámci tejto skupiny je zaradené aj Švajčiarsko, kde je možné niektoré OTC lieky predávať mimo lekární len v drogériách, iné aj v bežných supermarketoch. Zvyšné krajiny zo skupiny umožňujú predávať OTC bez obmedzenia miesta predaja, ale vždy s nejakými ďalšími obmedzeniami,“ dodal. Ide buď o zoznam povolených liekov, alebo nutnosť splnenia logistických a skladovacích podmienok, zriedkavo aj vekových obmedzení kupujúcich či množstevných obmedzení na nákup.

„Z krajín mimo Európskej únie spomenieme Spojené štáty, kde je predaj OTC pomerne voľný, čo je dané historickým vývojom. V riedko osídlených oblastiach USA bola často nevyhnutnosť poskytovať služby ‚všetko v jednom‘ a americká lekáreň bola a je skôr kombináciou našej lekárne, drogérie a supermarketu,“ dodal autor štúdie. Naopak, v Kanade je predaj OTC liekov o niečo prísnejšie regulovaný ako v Spojených štátoch.

Dvadsaťročná téma

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa