Technický pokrok vyvoláva nádeje, ale aj silnejúce obavy – virtuálna realita vraj nahradí ľudské vzťahy, roboty zlikvidujú pracovné miesta a umelá inteligencia napokon odsunie človeka na druhú koľaj.

Davos bol historicky prvou platformou, kde sa v diskusiách o digitálnej budúcnosti ľudstva stretli politici, topmanažéri, vedci i umelci. Žiaľ, medzi panelistami a účastníkmi chýbali zástupcovia zo Slovenska. Dôvodom nemusí byť len vysoký poplatok (celkovo 70-tisíc dolárov). (Oprava: Ako TREND upozornil Štefan Vadocz zo spoločnosti AeroMobil, Slovensko predsa len zástupcu na fóre malo – o transformácii osobnej dopravy diskutoval s potenciálnymi investormi a ďalšími účastníkmi Martin Bruncko, riaditeľ pre stratégiu a financie AeroMobilu. Nesprávnu informáciu poskytol redakcii tlačový odbor fóra).

Slovensko sa až na zopár technologických ostrovčekov už dlhší čas nachádza v pasívnej pozícii. Skôr čaká, čo modernizačné trendy prinesú.

Svet sa mení na digitál

Súčasný prudký rozvoj technológií je výnimočný v celej histórii – od všetkých predchádzajúcich etáp sa dnešná odlišuje všadeprítomnou prepojenosťou. Stalo sa tak vďaka digitalizácii, ktorá hmotné atómy „starého sveta“ nahradila digitálnymi bitmi.

Informačné technológie sú už od osemdesiatych rokov motorom pokroku – odhaduje sa, že až štyri pätiny všetkých inovácií pochádzajú práve z tohto sektora. V posledných rokoch sa pridal nový trend: informatizácia preniká vďaka digitalizácii prakticky všade. Informácie prúdia internetom a okrem ľudí začínajú spolu komunikovať aj miliardy pripojených inteligentných zariadení.

Fyzický svet získava akúsi kybernetickú nervovú sústavu, ktorá nad ním čoraz viac preberá vládu. Doteraz platilo, že technický pokrok sa každých dvadsať rokov zvýšil približne miliónkrát. Dnešná digitálna prepojenosť beh vecí urýchľuje – umožňuje, aby sa technológie a inovácie kombinovali, vytvárali synergie a prinášali nečakané prevratné riešenia.

Prechod na nový biznis

Ruka v ruke s technológiami vstupuje na neznáme územia aj biznis. „Prelom umelej inteligencie, superrýchlych počítačov, robotiky, genetického inžinierstva a iných technológií hlboko mení priemysel, poľnohospodárstvo i medicínu. Mohutná vlna digitálnej transformácie zmení všetky odvetvia,“ upozorňuje americký IT guru Marc Benioff, zakladateľ firmy Salesforce.com.

Vizionári vidia dve obdobia. Prvé potrvá približne do roku 2020 a biznis sa počas neho transformuje do digitálnej podoby. Kontúry prechodu sú v zásade jasné, ale čo príde potom, si nik netrúfa presne predvídať.

Prechodné obdobie sa už dnes prejavuje výrazným zrýchlením. „V konečnom dôsledku ide o darvinizmus – kto je rýchlejší, ten prežije,“ mieni Margaret Whitmanová, prezidentka spoločnosti Hewlett-Packard. „Ako dosiahnuť, aby ste postupovali dostatočne rýchlo? V prvom rade musíte mať plán, kam sa chcete dostať. A inšpirovať celú firmu, všetky jej zložky, aby pridali do kroku.“

Podľa M. Benioffa o úspechu stále rozhodujú ľudia a schopnosti, aké stroje zatiaľ nemajú. Na prvom mieste je nová kvalita vzťahov, v ktorých dominuje dôvera. Medzi akcionármi, manažérmi, zamestnancami, ako aj voči zákazníkom a externým komunitám, kde firma pôsobí. „Kľúčovým faktorom je komunikácia. Rozhodujúce už nie sú fakty a čísla, ale hodnoty a presvedčenie, ktoré zdieľajú všetci vo firme. Transformácia nie je pre každého, zvládne ju len ten, kto dokáže nájsť správnych ľudí,“ zdôrazňuje M. Whitmanová.

Kto sú tí správni ľudia? Do roku 2020 bude medzi požadovanými zručnosťami najviac oceňovaná 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa