Dávid z Brezna bol prekvapený, keď mu prišlo predvolanie na súd. Jeho poisťovňa ho zažalovala, že zhruba pred rokom nezaplatil povinnú poistku, a žiadala svoje peniaze. „Poistil som sa inde a bol som presvedčený, že poistka jednoducho zanikne, keď ju nezaplatím. Aj v minulosti som to tak robil,“ vysvetlil pred súdom. Upomienky ignoroval, keďže už bol poistený inde. Opäť tak ako i v minulosti. Zákon sa však pred štyrmi rokmi zmenil a povinné zmluvné poistenie už nemôže zaniknúť neplatením. Ak klient nepodá včas riadnu výpoveď, jeho stará zmluva trvá ďalší rok. A jeho nová poistka, ktorú zaplatil inde, je podľa zákona neplatná.

Právnická rada v takomto prípade klientovi nemá ako pomôcť. Súdy dávajú za pravdu v plnom rozsahu poisťovniam, ktoré postupujú presne v zmysle poistných podmienok a platnej legislatívy. Pre klienta to znamená nepríjemné náklady. Jednak musí uhradiť súdny poplatok – poistné je väčšinou nízke, takže aj poplatok je minimálny, teda 16,50 eura. K tomu treba prirátať penále, väčšinou vo výške sedem až deväť percent ročne. A, samozrejme, poplatky za advokáta, ak si klient nejakého vyberie. Pôvodne 60- až 90-eurové poistné tak v konečnom súčte ľahko presiahne stovku. Aj to len v prípade, že v stanovenej lehote – zvyčajne do 15 dní – pohľadávku zaplatí. Ak predvolania na súd ignoruje, čím príde aj o šancu podať odvolanie, môže si po peniaze nakoniec prísť exekútor. A za jeho úkony si klient zaplatí takisto. Kto sa spolieha na to, že malé sumy nebudú poisťovne naháňať, mal by svoj prístup prehodnotiť. A v prípade upomienky radšej s poisťovňou komunikovať – môže ísť aj o omyl či nezmazaný údaj v systéme, ktorý automaticky generuje platobné poukážky.

Netreba hneď obviňovať poisťovne z nenásytnosti – pri započítaní nákladov na vlastných právnikov sú na tom pri malých sumách skôr na nule –, z automaticky predĺženej zmluvy im vyplývajú povinnosti. Napríklad uhradiť škodu poškodenému, aj keď poistné ich klient nezaplatil. Pričom majú právo za nezaplatenie poistného krátiť plnenie. V Dávidovom prípade je napríklad jeho nová zmluva neplatná a plniť škodu by musela jeho stará poisťovňa.

Najčastejšie však na súdoch končia podozrenia z poistných podvodov. Najviac ich stále spadá do oblasti autičkárenia: vstupom do schengenského priestoru pribudli profesionálne gangy, ktoré využívajú medzinárodnú mobilitu na poistné podvody. „Výhodou je to, že prakticky každá poisťovňa je súčasťou medzinárodnej skupiny, takže si vieme vymieňať veľmi rýchlo informácie,“ vysvetľuje Jozef Šulaj z poisťovne Union, ktorý sa šetrením podvodov zaoberá.