Kto číta na internete slovenské, české, poľské alebo maďarské mienkotvorné periodiká, vie, že pod článkami, ktoré sa týkajú utečencov, nie je obvykle možné diskutovať, lebo denníky nechcú poskytovať priestor prispievateľom, ktorí ho využívajú na organizovanie a šírenie nenávisti. Postreh českého analytika, že ak človek číta na internete názory na túto tému, tak má pocit, že sme národ psychopatov, je možné pokojne rozšíriť na celé územie Vyšehradskej štvorky.

Darček pre fašizoidov

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

To, čo boli schopní napísať po správe, že sa v nákladnom aute udusilo 71 utečencov a medzi nimi aj deti, sa Slováci istého typu ničím neodlíšili od svojich kolegov v Poľsku, Česku či Maďarsku. Vety ako „Aj tak ich tu nechceme, tak nech aspoň takto kapú“ alebo „V aute ich pár zomrelo, ušetrili nám robotu“ nenapísali ľudia skrytí za nejakým nickom, ale vo svojom mene na Facebooku.

Rovnaké je to aj v Poľsku, kde sa objavili poznámky ako napríklad: „Vždy sa dá Osvienčim otvoriť znovu a spustiť aj s novou plynovou inštaláciou.“ Ďalší facebookový prispievateľ k tomu súhlasne podotkol: „A nech sa obnovia aj krematóriá.“ Autor vety, že sloboda slova je buď absolútna, alebo nie je žiadna, by k tomu mohol povedať len jedno: No čo už. Aj to je sloboda prejavu, ktorú treba chrániť a obhajovať.

Na rozdiel od facebookových prispievateľov by politickí komentátori mohli a mali vedieť, že existuje niečo také, ako je Trestný zákon, ktorý slobodu prejavu obmedzuje, ak sa uplatňuje tak, že ide o trestný čin. Trestné je napríklad podnecovanie na zločin a trestné je aj jeho schvaľovanie. Trestné je i to, ak sa niekto skupine obyvateľov vyhráža smrťou alebo ťažkou ujmou na zdraví. Trestného činu sa dopúšťa aj osoba, ktorá podporuje alebo propaguje zoskupenie smerujúce k potlačeniu základných práv a slobôd.

Sloboda prejavu nie je a ani nemôže byť natoľko „absolútna“, aby niekomu umožňovala hanobiť národ a rasu či dávala možnosť podnecovať k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Do právneho poriadku európskych štátov sa tieto ustanovenia dostali, lebo celý kontinent má tragickú skúsenosť s tým, čo sa môže stať, ak sa toleruje netolerovateľné. Kto hovorí, ako komentátor V. Varyš, že sloboda slova má byť absolútna, tak je iba ďalším užitočným idiotom pre fašizoidov.

Mimochodom, poľský generálny prokurátor už dal pokyn, aby sa autori volajúci po znovuotvorení Osvienčimu a spustení kremačných pecí brali na zodpovednosť. Slovenský sa k nemu v pondelok pridal.