Klasickým offshorom sa posledné roky reputačne nedarí a čelia odchodu časti klientov. Tí sa často rozhodnú poddať sa celospoločenskému tlaku, priznať a dodaniť v domovskej krajine dávnejšie príjmy. Alebo si ich presunú do vzdialenejších, ešte stále „tajomných“ destinácií.

Len v roku 2014 konzultačná firmy McKinsey odhadla, že luxemburské finančné inštitúcie z dôvodu legislatívneho a spoločenského tlaku prišli o dve percentá z celkových dovtedajších finančných aktív.

Zo Švajčiarska zasa podľa spoločnosti PwC v rovnakom čase odtieklo okolo 350 miliárd švajčiarskych frankov (necelých 320 miliárd eur). Z toho stovka smerovala rovno na pokuty a penále súvisiace s priznaním dovtedy nezdanených peňazí. I keď je to podľa spoločnosti menej, ako sa čakalo, je pravda, že atraktivita daňových rajov, respektíve krajín s vyššou mierou anonymity majetku a jeho majiteľa bola naštrbená.

Atraktivita daňových rajov a krajín s vyššou mierou anonymity majetku bola naštrbená

„Posledné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a výmena daňových informácií zvyšujú transparentnosť a začali tvarovať nové prostredie pre banky v offshoroch,“ konštatuje McKinsey v celosvetovom prieskume o wealth managemente. Spôsobilo to okrem iného pád marží offshorových bánk k úrovni ich „onshorových“ hráčov.

Týka sa to aj Slovenska

Tváriť sa, že sa zmena postoja k daňovým rajom netýka tunajších najbonitnejších klientov, je zbytočné. Už dávnejšie sa niekoľko (aj známych) mien objavilo na uniknutých zoznamoch klientov zo švajčiarskej pobočky banky HSBC. V niektorých prípadoch zahraničné médiá zistili, že zamestnanci banky aktívne ponúkali možnosť daňovej úspory klientom.

Aktuálne sa zasa niekoľko mien a firiem, ale aj tunajších bánk objavilo v kauze známej ako Panama Papers. Ide o uniknuté dáta a komunikáciu panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. A v kuloároch sa šušká, že aj cez tunajšie banky sa koncom roka „presúvali“ úspory z bánk v krajinách, ktoré pristúpili k odkrývaniu bankového tajomstva.

TREND sa pýtal domácich privátnych bankárov, či klienti na podobné kauzy reagujú. Z akéhokoľvek dôvodu. Niektoré banky neodpovedali, iné uviedli, že na to ich klienti nereagovali, no boli aj také, ktoré otázky klientov priznali. Najviac ich zrejme musela zodpovedať Privatbanka. Prevody cez ňu sa spomínali v Panama Papers na viacerých miestach.

„Najprv si dovolím podotknúť, že medializované informácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa