Nie je náhoda, že Ladislav Bašternák, dobrý známy ministrov za Smer, získal od štátu dva milióny vďaka čudnej transakcii a daňová kontrola mu na to neprišla. Vysvetlenia prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho, ako je možné, že daňové kontrolórky uzavreli kontrolu v jeho prospech, krívajú na obe nohy.
Podľa prezidenta je všetko v poriadku, lebo konanie kontrolnej dvojice preverila inšpekcia a konštatovala, že bolo v súlade s pravidlami. Ibaže čo iné sa dá čakať od inšpekcie, ktorú vymenúva vedenie Finančnej správy, ako to, že odobrí jej postup? Generálnym riaditeľom sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly je Štefan Kaplán, blízky človek F. Imreczeho. O jeho nezávislosti je možné minimálne pochybovať.
F. Imrecze v rozhovore pre TREND hovorí, že kontrolórky rozhodli na základe faktov, ktoré mali k dispozícii. A keďže nemali tie informácie, aké sú známe teraz, je ich posvätenie dvojmiliónovej vratky pre Ladislava Bašternáka správne. Takáto logika by znamenala, že ak by si pracovníčky pri kontrole nevypýtali od firmy žiadne dodatočné doklady a odobrili by každé daňové priznanie, bolo by to v poriadku. Vychádzali by totiž len z dokumentov, ktoré mali na stole.
O závislosti riaditeľov daňových úradov od regionálnych oligarchických štruktúr kolujú po celom Slovensku fámy, ktorým F. Imrecze neverí. Existuje však minimálne jedno svedectvo, ktoré podobné prepojenia dokazuje. Bývalá šéfka daniarov v Šamoríne Mária Zákalová pred súdom opísala, ako sa dostala do funkcie. Podnikatelia Salmanovovci ju tam mali dostať cez úplatky Smeru, aby si neskôr zarobili na nadmerných odpočtoch DPH.
Prezidentovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu treba uznať jednu vec. Postavil sa pred médiá a vysvetľoval svoj postoj ku kauzám. Minister vnútra Robert Kaliňák takúto odvahu nemal. Keď TREND zverejnil časť vyšetrovacieho spisu k jednému z najväčších karuselov v histórii Slovenska, v ktorom sa spomína Kaliňákovo meno, rozhovor odmietol a reagoval hrozbou trestného oznámenia.
Smer má pritom ako najsilnejšia vládna strana nielen čo vysvetľovať, ale najmä má povinnosť presadiť také zmeny, ktoré by boli odpoveďou na oprávnené otázky, či tu môže niekto zarábať na daňových únikoch. Na začiatok by stačilo posilniť nezávislosť daňových úradov a polície, ktorá kšefty s DPH vyšetruje.