Na rozdiel od klasických fondov majú daňovú podporu. No oslovení odborníci sa vo väčšine zhodujú, že urobiť investičné rozhodnutie len na základe toho, kam smeruje daňová podpora, môže byť veľkou chybou.

Exchange-traded fund (ETF) – v preklade fondy obchodované na burze – sú spravidla pasívne spravované inštrumenty zamerané na konkrétne akciové trhy či komodity. Ich vydavatelia nerobia aktívnu správu, len kopírujú zloženie zvoleného indexu. V praxi to znamená, že investor presne pozná podkladové aktíva a správa je pri vyšších vstupných investíciách lacnejšia.

Nevýhodou je, že takéto fondy nevedia reagovať na hroziace prepady. Pri klasických fondoch dokážu portfólio manažéri pri správnom odhade vývoja včas nahradiť najrizikovejšie aktíva bezpečnejšími. Ak však neskúsený investor nestihne svoje ETF predať, neostane mu iné, ako sa pozerať na prudký pád.

Poznáte z druhého piliera

Pojem indexové fondy poznajú investori najmä z druhého piliera. Sporiteľom boli ponúknuté ako najrizikovejšie a potenciálne najziskovejšie alternatívy. Práve pre pasívnu správu mali zvýhodnený poplatok, no to už dnes neplatí. Oproti o niečo konzervatívnejšie nastaveným akciovým fondom zarábali indexy najlepšie. No po turbulenciách z posledných týždňov aj najprudšie padli. V prospech indexových fondov hovorí všeobecná poučka, že málokedy dokáže aktívna správa prekonať konkrétny akciový index.

Existujú však aj výnimky, vrátane projektu Investičný semafor TRENDU. Jeho autor, profesionálny investor Michal Nalevanko spravoval ešte v roku 2012 dve portfóliá, pričom obe skončili komfortne nad úrovňou svojho benchmarku, technologického indexu Nasdaq Composite.  Ten zarobil len 14,9 percenta, kým jeho prvé portfólio až 43,6 percenta a druhé 20,5 percenta, obe bez použitia páky.

Aby to nebolo úplne jednoduché, medzi ETF a indexové fondy nemožno dávať znamienko rovná sa. V prípade DSS platilo, že indexové fondy nakupovali ETF, ktoré kopírovali zvolený akciový index. Pri akciách a dlhopisoch kopírujú správcovia zvolené indexy, v prípade komodít to vždy neplatí. Aj preto sa nedá povedať, že každý ETF je automaticky pasívny.

V bankách okrajovo

Slovenské banky sa zhodujú, že bežní investori o tento druh investície nemajú veľký záujem. „ETF tvoria skôr doplnkový produkt pre úzku skupinu skúsených investorov,“ hovorí Michal Orlovský zo Slovenskej sporiteľne. Podielové fondy podľa neho stále tvoria významnú časť portfólií klientov, v poslednom období však rastie záujem aj o ETF. „Je to najmä z dôvodu, že ETF sú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa