Ale aj keď mu finančníci z J&T dali rozsiahle manažérske právomoci a neskôr aj akcie, stále bol od nich do veľkej miery závislý. Dohromady vlastnili v EPH vždy viac akcií ako D. Křetínský. Po tomto pondelku to však prestáva platiť. EPH nakreslil novú štruktúru, z ktorej J&T postupne zmizne a D. Křetínský (na úvodnej fotografii) sa stane jednoznačným hegemónom.
Štyri kroky odchodu od J&T
- EPH najskôr vyplatí skupinu neznámych investorov, ktorí vystupovali pod značkou J&T. Najmä od nich kúpi 30 percent svojich vlastných akcií. Hodnota týchto 30 percent je 1,5 miliardy eur.
- Pomôže mu investor. EPH zo svojho portfólia vyčlenil podskupinu EP Infrastructure, ktorej súčasťou je napríklad lukratívna preprava plynu cez Slovensko. 30 percent EP Infrastructure kúpi austrálska investičná skupina Macquarie. Zvyšných 70 percent si ponechá EPH.
- Akcionári EPH sa dohodli aj na odchode Patrika Tkáča. Ten by mal svoj 35-percentný podiel predať D. Křetínskému za 1,7 – 2,7 miliardy eur. Finálna suma závisí od toho, ako sa bude vyvíjať hodnota EPH. D. Křetínský bude tieto peniaze splácať postupne, pravdepodobne z budúcich ziskov EPH. Zostane teda Tkáčovým dlžníkom.
- Oficiálne sa však stane majiteľom 94 percent EPH. Zvyšok ponúkne svojim manažérom.
Medzi Tkáčom a Kellnerom
Na Slovensku sa o EPH začalo veľa písať pred piatimi rokmi, keď si to namieril do Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). V tom roku bol SPP najziskovejšou slovenskou skupinou. Preto sa na jej kúpu musela vyzbierať silná zostava. V EPH vtedy dva najväčšie podiely vlastnili J&T a skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera.
D. Křetínský kontroloval najmenší, pätinový balík akcií. Aj tie dostal za zásluhy. J&T mu vďačila za viaceré dobré obchody, ktoré spravil ešte ako partner zodpovedný za akvizície. „Energetika a český priemysel boli jeho práca. Nekúpil do skupiny jediný podnik, ktorý by do roka-dvoch nerefinancoval kúpnu cenu,“ hovoril o D. Křetínskom v rozhovore pre TREND jeden z čelných predstaviteľov J&T Patrik Tkáč.
S kúpou SPP im pomohla vláda Roberta Fica. Štát vtedy vlastnil v SPP 51 percent akcií. Úrady pred transakciou rôznymi spôsobmi znepríjemňovali život vtedajšiemu nemecko-francúzskemu spoluakcionárovi. Najmä tak, že plynárom neumožnili zvyšovať ceny, keď to bolo ekonomicky opodstatnené. To mohlo odradiť záujemcov o kúpu SPP, znížiť jeho cenu a zároveň urýchliť odchod dovtedajších akcionárov.
Pri predaji SPP vznikla známa kauza podpis. Vo vlastnostiach vládneho dokumentu, ktorý sa týkal tejto transakcie, sa objavil názov firmy J&T Investment Advisors. „Dnes vládne materiály nerobí vláda Roberta Fica, ale finančná skupina J&T,“ kritizoval to vtedy opozičný politik Daniel Lipšic (v tom čase z hnutia Nová väčšina – Dohoda).
Obe strany to vysvetľovali tak, že dokument pred zverejnením dali k nahliadnutiu budúcemu majiteľovi EPH. A ich pracovník predtým pracoval pre spoločnosť J&T Investment Advisors. Preto bol vo vlastnostiach jej podpis.
Vyrovnanie s Kellnerom
Keď EPH ovládol lukratívny SPP, výrazne vzrástli jeho zisky. Aj vďaka nim mohli J&T s D. Křetínským pomýšľať na vyplatenie Kellnerovho PPF. P. Kellner postupne z EPH vycúval a akcionárska štruktúra sa prekreslila. Skupinu ovládli P. Tkáč, D. Křetínský a ďalší investori z J&T. Rozchod s P. Kellnerom však nebol fatálny. O niekoľko rokov neskôr, keď EPH kupovali nemecké elektrárne Vattenfal, ho opäť zobrali do partie. V každom prípade, po Kellnerovom odchode z EPH už držal D. Křetínský v skupine rovnaký podiel ako P. Tkáč.
Elektriny bol prebytok, bola lacná a zmena na trhu nebola vo výhľade. EPH v tejto situácii nakupoval podniky lacno a navyše v ére lacných peňazí.
Potom prišla vlna ďalších akvizícií. EPH kúpil Stredoslovenskú energetiku, uhoľné a plynové elektrárne v Taliansku, uhoľné elektrárne vo Veľkej Británii a posilňoval sa v Nemecku. V tom čase bola takáto expanzia veľmi nezvyčajná. Európske energetické molochy sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?