Podľa nového šéfa košického centra Daniela Giebela spoločnosť zamestnávajúca viac ako 3600 ľudí potrebuje prilákať do Košíc IT špecialistov, ktorí v minulosti odišli za prácou inam a rozmýšľajú nad návratom. Zároveň musí zaučiť existujúcich zamestnancov na komplexnejšie činnosti.

T-Systems Slovakia sa začal nedávno venovať aj novým činnostiam, ktoré už nesúvisia priamo s IT. Čo bolo dôvodom príklonu k novým aktivitám?

Služby v oblasti informačných a komunikačných technológiách (ICT) sú pre T-Systems hlavným biznisom. Slovenská dcéra je globálnym poskytovateľom služieb pre zákazníkov po celom svete. Tých je celkovo viac ako sedemsto a naša činnosť v Košiciach je kľúčová pre celý koncern. Z Košíc napríklad riadime väčšinu infraštruktúry v dátových centrách pre spoločnosť Shell. Našimi zákazníkmi sú aj všetky nemecké automobilky. Ak nastanú nejaké problémy u nás, má to okamžite vplyv na množstvo firiem nielen v Európe, ale po celom svete. V posledných rokoch sme k týmto činnostiam pridali aj interné služby pre samotný Deutsche Telekom, kam patria služby v oblasti reportingu a fakturácie, a nedávno sme pridali aj controlling. V tomto segmente zaznamenávame aj zaujímavý rast. Nie sú to v žiadnom prípade pre nás kľúčové aktivity, tými zostávajú naďalej služby v oblasti IT a SAP.

Nemôže sa ani v budúcnosti stať, že by sa tieto finančné služby stali kľúčovými aktivitami v košickom T-Systems?

Nie, to určite nie. V IT máme dlhoročné skúsenosti a know-how. Za desať rokov si košické centrum vybudovalo rešpekt na globálnej úrovni. Niektorým klientom poskytuje T-Systems služby iba z Košíc, čo len dokazuje, že sú s nami spokojní. Na tomto chceme ďalej stavať. Vedomosti, ako efektívne prevádzkovať a poskytovať niektoré služby, sú v prípade niektorých technológií skoncentrované do Košíc. Nikto iný ich už neposkytuje. Sme experti v tom, ako prevádzkovať IT a ICT systémy. Tým košické centrum získalo aj na dôležitosti. Keď T-Systems začínal so svojimi aktivitami na Slovensku pred desiatimi rokmi, išlo o služby s nízkou pridanou hodnotou. Dôvodom boli nižšie náklady. Aj v súčasnosti je to síce lacnejšie, ale vnímanie košického centra sa zmenilo. Teraz sme to už my, kto prináša do centrály vedomosti a skúsenosti, ako efektívne riadiť niektoré procesy a systémy.

O akých unikátnych službách je reč?

T-Systems prevádzkuje veľké cloudové systémy, z ktorých osemdesiat percent máme na starosti my v Košiciach. Jedinou výnimkou sú tie systémy, ktoré musia byť spravované priamo u klienta alebo kvôli ochrane citlivých údajov nesmú byť spravované v cudzej krajine. To znamená, že ako sa tieto produkty a systémy vyvíjajú, tak aj ich vývoj sa už neuskutočňuje v Nemecku, ale práve na Slovensku.

Aká je teda pozícia T-Systems Slovakia v porovnaní s ostatnými centrami T-Systems?

T-Systems má celkovo tri veľké servisné centrá. Jedno je v Malajzii, druhé v Maďarsku a tretie na Slovensku. Centrum v Košiciach je najväčšie spomedzi nich. Jednotlivé centrá sa orientujú na rôzne technológie a služby. V prípade cloudu a SAP sú Košice svetovým lídrom.

T-Systems Slovakia sa presúva k sofistikovanejším činnostiam. Čo sa stalo s tými jednoduchšími činnosťami, ktoré vykonával na začiatku?

Pri jednoduchších činnostiach prevláda jasný trend, ktorým je rastúca automatizácia. Deje sa to napríklad v prípade monitoringu, keď človek len stláča tlačidlo, ak sa niečo stane. Pre nás je to výhodné, lebo tým získavame k dispozícii ľudí, ktorých môžeme využiť na iné, sofistikovanejšie činnosti. Snažíme sa ich presúvať v rámci firmy a pracovať na ich ďalšom rozvoji. Aby sme ich dokázali využiť pri činnostiach, ktoré ešte len prídu. Samozrejme, sú s tým spojené aj problémy. Sú ľudia, ktorí o takúto zmenu nemajú záujem alebo na to nemajú schopnosti. Navyše v minulosti sme boli schopní prijať pracovníkov na tie základné pozície a postupne ich vyškoliť aj na náročnejšie pozície. S postupujúcou automatizáciou sa to však už nedeje. Preto sme dnes oveľa viac závislí od kvality vzdelania tých pracovníkov, ktorí k nám prichádzajú. Či už ide o vysokoškolské alebo stredoškolské. V záujme toho sme už pred tromi rokmi odštartovali projekt duálneho vzdelávania, kde spolupracujeme so strednou priemyselnou školou elektrotechnickou. Taktiež máme aj internú prax, ktorú voláme IT farma. Trénujeme tu ľudí v špecifických IT zručnostiach, ktoré potrebujeme.

Rozmýšľame spraviť kampaň, ktorá by lákala ľudí v zahraničí vrátiť sa do Košíc

V Košiciach otvára svoje pobočky čoraz viac servisných centier. Cítite rastúci tlak pri hľadaní nových ľudí?

Nie. Často sa ma na to ľudia pýtajú, ale nevnímam to ako problém. Príchod nových firiem robí z Košíc atraktívnejšie miesto pre IT expertov. Práve to môže pomôcť zastaviť únik mozgov z tohto regiónu, keď absolventi po skončení vysokej školy odchádzajú do iných miest ako Praha, Brno alebo Bratislava. Prítomnosť viacerých firiem v segmente IT však vytvára v meste priestor na ich uplatnenie. Veľkým prínosom je aj prítomnosť organizácie ako IT Valley. Na jednej strane sú v tejto organizácii združení naši konkurenti, ale tým, že vzájomne spolupracujeme, si ako keby zväčšujeme náš rybník. Je v našom spoločnom záujme, aby bol tento rybník čo najväčší, keďže v ňom lovíme všetci. Keď je dostatočne veľký, potom už záleží na tom, aké atraktívne pracovné podmienky ponúknete.

Je však v Košiciach priestor pre ďalšie firmy nielen z pohľadu ľudí, ale aj súvisiacej infraštruktúry a kancelárskych priestorov?

Nie som tu tak dlho, aby som vedel zhodnotiť situáciu na realitnom trhu. Aj my však máme plány ďalej rásť. Ide o horizont dvanástich až osemnástich mesiacov. Budovy, samozrejme, nevyrastú zo dňa na deň, vidím však, že v meste sa realizuje viacero projektov. Pri plánovaní našej ďalšej expanzie nevidíme problém nájsť nové vhodné priestory. Prichádzajúce podniky potrebujú nájsť nové priestory rýchlejšie, ale na druhej strane sú to v porovnaní s nami menšie firmy. Nemám navyše pocit, že by mali väčšie problémy nájsť si kancelárske priestory. Pre nás ako IT spoločnosť je, samozrejme, dôležitá IT infraštruktúra. Tá je však vynikajúca na celom Slovensku. Čo priamo s firmou nesúvisí, ale osobne ako cudzinca ma prekvapilo, je slabá úroveň cestnej infraštruktúry.

Spomínali ste aj únik mozgov z Košíc do zahraničia. Aké kroky robíte, aby k tomu nedochádzalo?

Je tu jeden projekt, na ktorom v T-Systems Slovakia aktuálne pracujeme. Máme problém nájsť IT expertov pre veľmi špecifické oblasti, keď napríklad potrebujeme sieťového odborníka na konkrétny typ firewallu. Trh v Košiciach je pre takéto pozície malý. Rozmýšľame spraviť kampaň, ktorá by lákala ľudí v zahraničí vrátiť sa do Košíc. Veľa z nich odtiaľto odišlo pred desiatimi alebo pätnástimi rokmi, presťahovali sa do Prahy, Viedne alebo Bratislavy, získali prax a stali sa z nich odborníci v konkrétnej IT oblasti. Teraz už majú rodiny, deti a uvedomili si, že tieto mestá sú drahé, ak si chcú napríklad kúpiť dom. Nemajú tam ani starých rodičov, ktorí by sa im postarali o deti, keď sú choré. Presne toto sú ľudia, ktorých by sme chceli osloviť a presvedčiť ich, nech sa vrátia späť na východ. Nie je to len o tom, aby tu ostali absolventi, ale musíme pracovať na tom, aby sme získali aj skúsených odborníkov. A úlohu pri tom zohráva práve kvalita života. Musíme pri tom spolupracovať aj s inštitúciami a firmami mimo IT Valley. Musíme návrat do Košíc urobiť atraktívnym nielen pre samotných IT odborníkov, ale aj ich partnerov a partnerky.

Ako plánujete postupovať?

Chceme ukázať, že v regióne sú nielen IT pozície, ale aj miesta v marketingu, administratíve či v štátnej správe. Dať ich dokopy a ukázať ako alternatívu, pretože šanca, že obidvaja partneri budú pracovať v IT, je malá. Musíme mať dostatočne silné argumenty, aby sme presvedčili obdivoch k návratu do Košíc. S mojím tímom sa snažím pracovať práve na tom, aby sme ukázali atraktivitu tohto regiónu a zabezpečili si tak dostatok talentov.

Na tom však musíte spolupracovať aj s mestom, so štátom a s inými firmami. Sú verejné orgány pripravené a ochotné vôbec podieľať sa na takomto projekte?

Z mojich doterajších skúseností môžem povedať, že ľudia v Košiciach sa k tejto myšlienke stavajú pozitívne.

V centrách zdieľaných služieb je častý jav tzv. job-hopping. Ľudia striedajú prácu v snahe zvýšiť si plat. Začínate to v Košiciach s príchodom firiem pociťovať?

Pred príchodom do Košíc som pracoval v Londýne, kde je vzhľadom na anonymitu tamojšieho trhu možné meniť prácu každé dva roky a šanca, že stretnete tých istých pracovníkov, je malá. Výhodou malého trhu ako Košice je to, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa