Vtedy si uložili , že Smer má byť viac sociálnou demokraciou – nielen dať ľuďom sociálny balíček, ale aj sám sa sociálnozdemokratizovať. Delegáti v júni 2014 odhlasovali, že sa má vykonať personálny audit nominantov strany vo všetkých funkciách, že treba prijať Etický kódex politickej strany Smer-SD a celkove zabojovať proti jej „spánšteniu“. Nič z toho sa nestalo, ale na víkendovom sneme o tom nepadlo ani slovo. Jediné, čo zo sociálnodemokratizácie Smeru zostalo, je ďalší problémový balíček.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa nedávno zaoberala otázkou, aká úroveň verejného dlhu Slovenska je ešte bezpečná. Podľa jej odhadu je to dlh do výšky 50 percent HDP. Zo štatistík Eurostatu je známe, že v prvom štvrťroku 2015 bol náš verejný dlh na úrovni 55,4 percenta HDP. Premiér a predseda Smeru na sneme tvrdil, že prijatie nového balíčka (v odhadovanej výške 200 miliónov eur) sa nijako nedotkne rozpočtového deficitu ani verejného dlhu. Samozrejme, že je to blud – deficit aj dlh budú s balíčkom vyššie ako bez neho. Budú vyššie, lebo viac ako na dlhodobej dlhovej bezpečnosti krajiny predsedovi Ficovi záleží na okamžitej preferenčnej bezpečnosti jeho strany.

Ďalší problémový balíček

Zdroj: ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Ekonómovia, ktorí sa bližšie pozreli na pätnásť navrhovaných opatrení nového balíčka, postrehli, že majú viac charakter sociálnych dávok ako spoločenskej investície. Podľa prognostika Vladimíra Baláža „sú to len výdavky, ktoré vo väčšine prípadov nebudú prinášať žiadne ekonomické efekty“. Ich zmysel sa vyčerpáva tým, že pred voľbami potešia príjmovú skupinu, ktorú politici Smeru považujú za svoju voličskú základňu.

Otázku, odkiaľ vezme Smer zdroje na balíčky, „vyriešil“ jej predseda bez veľkej námahy. Vraj tak ako prvý, aj druhý balíček bude krytý „z efektívneho výberu daní a efektívneho boja s daňovými únikmi“. Ak je výber daní na Slovensku efektívny, potom je záhada, prečo Európska komisia v každom odporúčaní – aj v tom najnovšom – vláde pripomína: Mali by ste zvýšiť efektivitu výberu daní.

Podľa niektorých spravodajcov vraj na sneme zazneli aj predsedove slová, že peniaze sa majú získať bojom proti korupcii. Ale tomu sa dá iba ťažko uveriť. Buď spravodajcovia zle počuli, alebo voľačo poplietli. Na sneme strany, ktorá vládne sedem rokov z posledných deviatich, nemôže byť o korupcii ani reč.

Ako to povedal Robert Fico? „Miera sebareflexie je v strane Smer nastavená tak vysoko, že pokiaľ ide o prípadné zlyhania, ani nepotrebuje kontrolné orgány.“

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.