Premiér Robert Fico o schránkových firmách povedal, že „je to dlhoročný problém Slovenska“. V skutočnosti je to predovšetkým dlhoročný problém jeho dvoch kabinetov, lebo schránkové firmy sa objavovali a objavujú v najväčších vládnych kauzách. V emisnej kauze sa vynorila garážová firma Interblue Group, ktorá lacno od štátu nakúpila a draho do zahraničia predala emisné kvóty, aby jej za nechtami zostalo približne 50 miliónov eur. Schránkové firmy boli za spoločnosťou Ibertax, ktorá v konzorciu uspela v tendri na mýtny systém – za realizáciu víťazného modelu štát zaplatil o 221 miliónov eur viac, ako bola ponuka najlacnejšieho v súťaži.
Zabudnúť sa nedá ani na schránkovú firmu Lemikon Limited, ktorej na konci roku 2008 poslal štátny Tipos takmer päťsto miliónov korún, a to sme ešte mohli byť radi, lebo pôvodne tam mali odísť dve miliardy korún. Faktom je, schránkové firmy boli pri obchodoch so štátom úspešné najmä vtedy, keď štátnu reprezentáciu vyprodukoval Smer-SD – či už v koalícii alebo samostatne.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Keby vedeniu vládnej strany naozaj išlo o to, aby tu schránky nemali šancu, tak by jej predseda nemohol z večera do rána presadiť vo vláde návrh novely o verejnom obstarávaní, ktorú má parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Jeho postup totiž vylučuje, aby sa o obsahu novely viedla meritórna verejná, nieto ešte odborná diskusia. Vylučuje, aby sa k nej mohli vyjadriť zainteresované a expertné inštitúcie a aby v pripomienkovom konaní pomohli odstrániť jej nedostatky.
Spôsob, akým vláda za chodu protiprávne upravuje návrh novely (poslanec Miroslav Beblavý upozornil, že jedno znenie návrhu schválili ministri, ale druhé znenie poslala vláda do parlamentu), svedčí o tom, že navrhovateľovi nejde o skutočnú zmenu, ale iba o propagandu. O to, aby bol čo najskôr prijatý paušálny zákaz obchodovania so schránkami, ktorým bude mávať pred verejnosťou. Aj keby skrátene prijatý zákon nejakým zázrakom nenarazil na odpor v Bruseli, bude to presne taká norma, aké tu už z iniciatívy R. Fica boli prijaté – bude nevykonateľná a neúčinná. Tak ako farmársky zákon alebo zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Keď vládna strana svoj dlhoročný problém so schránkovými firmami „rieši“ narýchlo spichnutou novelou zákona o verejnom obstarávaní, tak je zrejmé, že v skutočnosti rieši len svoj vlastný problém. Úspešná schránka Medical Group znovu odhalila podstatu jej vládnutia tak jasne, že považuje za nevyhnutné urýchlene ju zakamuflovať zákonom prijatým v skrátenom legislatívnom konaní.