„Podľa slov jedného z mojich korešpondentov sa ukázalo, že ide o annus horribilis“ [z latinského prekladu hrozný rok – pozn. TRENDU]. Dnes už známy prejav zosnulej panovníčky nasledoval po roku nepríjemného vývoja pre korunu vrátane požiaru vo Windsorskom paláci, ukončenia manželstiev dvoch jej detí a rôznych únikov informácií. Otvorené a čestné priznanie týchto ťažkostí kráľovnej pomohlo upevniť po ďalšie tri desaťročia domáci aj globálny rešpekt voči monarchii.
Pri pohľade na nový rok americká centrálna banka, ktorá sa snaží posunúť od svojho druhého po sebe nasledujúceho annus horribilis, by urobila dobre, keby si vzala od kráľovnej príklad. To je najlepšia šanca Fedu na znovuzískanie politickej dôveryhodnosti, obnovenie reputácie a zníženie zraniteľnosti voči neprimeraným politickým zásahom – čo bude rozhodujúce pre efektívnosť centrálnej banky, a teda aj pre ekonomický blahobyt v širšom zmysle slova.
Za posledné dva roky sa ukázalo, že Fed sa výrazne mýlil pri hodnotení inflácie. Jeho prognózy boli tak mimo, že niektorí bývalí predstavitelia Fedu ich verejne a opakovane odmietli – čo je veľmi nezvyčajný jav. V ich dôsledku tvorcovia politík premárnili príležitosť konať včas, aby obmedzili zvyšovanie cien, ktoré narušilo kúpnu silu každého človeka a najviac zasiahlo najzraniteľnejšie segmenty spoločnosti.
Horšie je, že aj po tom, čo si Fed v novembri 2021 uvedomil svoju chybu, opäť chyboval tým, že nereagoval dostatočne rýchlo. Až v marci 2022 prestal vlievať likviditu do čoraz inflačnejšej ekonomiky; a jeho prvé zvýšenie sadzieb v ten mesiac bolo iba malých 25 bázických bodov.
Ekonómovia a trhy sa čoraz viac obávajú, že kumulujúce sa chyby pripravili pôdu na ďalšiu chybu. Pretože najmocnejšia centrálna banka sveta bola prinútená k najväčšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb v posledných dekádach – a to v čase, keď sa ekonomika už spomaľuje, čím rastie obava, že sa zvráti do zbytočnej recesie.
Slabá výkonnosť Fedu sa neobmedzuje len na analýzu a exekúciu. Jeho komunikácia tiež znela problematicky. Pri viac ako jednej príležitosti za posledné dva roky Fed urobil dosť neuvážené poznámky, napríklad keď v júli predpokladal, že úroková sadzba je už na neutrálnej úrovni. Čoskoro sa ukázalo, že tento názor je naivný a pochopiteľne vyvolal rozsiahlu kritiku vrátane bývalého ministra financií Lawrenca H. Summersa, ktorý ho nazval „analyticky neobhájiteľný“.
Vo svojich najnovších projekciách a na záverečnej tlačovej konferencii roka Fed vyšiel zo svojej cesty, aby trhom signalizoval, že hlavná úroková sadzba bude pravdepodobne na konci roka 2023 na úrovni 5,1 percenta. Toto usmernenie podporilo 17 z 19 predstaviteľov Fedu. Trhy ho však nevzali na vedomie. Namiesto toho termínové trhy poukazujú na úrokovú sadzbu na úrovni 4,4 percenta, pričom tiež očakávajú, že Fed bude nútený znížiť sadzby v priebehu roka napriek opaku, ktorý sám prezentoval.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?