Ruch 24 hodín denne

Teploty neboli síce vyššie ako v pevninskej Európe, ale more malo pre nás už celkom príjemných (ale pre Cyperčana ešte neznesiteľných) 22-23 stupňov Celzia. To je aj hlavný dôvod, prečo sú cypereké letoviská plné už vtedy, keď grécke, talianske a španielske ešte zívajú prázdnotou. Keď sa povie Ayia Napa a Protaras, čo sú dve najznámejšie letoviská, znamená to najkrajšie pláže na južnom pobreží a masovú zábavu od nevidím do nevidím.

Hotely, bary, krčmy, reštaurácie, požičovne všetkého, čo má dve alebo štyri kolesá, kolotoče, obchody. Ideáne pre milovníkov kúpania a 24-hodinovej zábavy. Obidve strediská sú nové, začali ich stavať až po roku 1974, keď Turecko zabralo severnú časť Cypru, kde sa dovtedy sústreďoval turistický ruch na ostrove. Takže historické uličky, promenády alebo zákutia tu nehľadajte.

Historický Paphos

Peknú promenádu aj s hradom a hneď neďaleko jednu z chránených pamiatok UNESCO, slávne a krásne zachované mozaiky, nájdete na západe Cypru v mestečku Paphos. To nie je zatiaľ až taká „masovka“ ako na východnom pobreží. Aj preto je vyhľadávané ľuďmi, ktorí chcú okrem mora, slnka a pláží aj atmosféru a intimitu. Hoci – aj na pobreží pri Paphose sa mohutne stavia, takže ťažko povedať, ako dlho to bude pokojnejšie stredisko.

Cyprus z inej strany

Zdroj: Jarmila Horváthová

Zatiaľa si tu však možno užiť príjemné prechádzky, chodiť z obchodíka do obchodíka, z ktorých mnohé majú aj krajší a hodnotnejší sortiment ako obvyklé suvenírové čačky-mačky.

Pláže tu nie sú síce vyslovene pieskové, pobrežie je sčasti skalnaté, ale rozhodne je malebné. Neďaleko Paphosu sa vraj zrodila z peny bohyňa lásky Afrodita. Tu sú aj najluxunejšie hotely na Cypre, päťhviezdičkových je tu osem a tiež najnovšie a najväčšie golfové ihrisko na ostrove Elea.

Samozrejme, v Paphose si treba ísť pozrieť svetoznáme mozaiky – aj ak nie ste veľký nadšenec histórie. Nikde na svete nie sú väčšie a zachovalejšie, naozaj môžeme len obdivovať, ako z prírodných kameňov a farebných sklíčok dokázali starí majstri vyskladať také krásne obrazce. Škoda akurát je, že „za sucha“ nie sú farby také výrazné. Kedysi turistickí sprievodcovia kúsok niektorej oblievali vodou, aby ste mali možnosť vidieť, ako vyzerali mozaiky za čerstva, teraz je to už zakázané.

Cyprus z inej strany

Zdroj: Jarmila Horváthová

Malá a veľká cyperská svadba

Báj, podľa ktorej sa na Cypre zrodila z peny bohyňa lásky Afrodita, dokážu domáci využiť. Medzičasom sa stal doslova svadobným eldorádom. Aj my sme sa stali nečakane účastníkmi jednej svadby a izrealský pár – lebo ten sa práve „bral“, mal zase nečakane pri obrade svadobných hostí. V Larnake sme sa totiž boli pozrieť, ako vyzerá svadobná miestnosť v miestnom úrade – a stali sme sa svadobčanmi. Ženích mal bermudy, nevesta bielu blúzku a džínsy, ako svedkovia boli dve pracovníčky úradu... a po 20 minútach boli mladí Izrealčania svoji.

Cyprus má totiž jednoduché formality na vybavenie civilného sobáša. Ten je platný vo všetkých krajinách a bohato to využívajú najmä snúbenci z krajín neďalekého Blízkeho východu, Izraela, ale aj Rusi. Často sa sem chodia zosobášiť napríklad ľudia rozličného vierovyznania z krajín, kde je takýto sobáš viac než problematický. Ako bude obrad vyzerať, to závisí od vkusu snúbencov – môže ísť o akt dvoch ľudí na miestnom úrade, ale úradníci urobia obrad aj vonku, na miestach, ktoré si svadobčania vyberú. Svadby sú veľký biznis aj pre hotely, tie majú vlastných ľudí aj agentúry, ktoré sa o všetko postarajú.

Cyprus z inej strany

Zdroj: Jarmila Horváthová

Zato pravá cyperská svadba – to je úplne iná káva. Naša prievodkyňa Anna, Slovenka, ktorá žije na Cypre takmer 40 rokov, hovorí, že svadba na Cypre je záležitosť, ktorá ide do tisícov eur. Malá svadba znamená, že pozvete 200 až 300 ľudí, stredná nad tisícku, ale že bola aj na svadbe, kde bolo osemtisíc svadobčanov. Niektorí budúci novomanželia dávajú dokonca inzeráty do novín, kde oznamujú termín a miesto konania. „My už vieme, či sa nás to týka,“ vysvetľuje Anna.

Náklady na svadobnú hostinu sa bežne šplhajú nad 15-tisíc eur, platia ich rodičia, ale na veľkej svadbe sa ženíchovi a neveste vrátia v podobe peňažných darov. „Dnes sa dávajú namiesto svadobných darov peniaze, pri veľkých svadbách je to niekedy aj vyše 30-tisíc. Kedysi, keď sa dávali vecné dary, to bolo občas veselé, moja švagriná dostala napríklad 56 žehličiek,“ spomína s úsmevom naša sprievodkyňa.

Kríza-nekríza

Keď sme pri financiách, nedá sa obísť slovo, ktoré sa v súvislosti s Cyprom v posledných rokoch najviac spomínalo – finančná kríza či finančný kolaps. Pádom bánk tu naozaj prišlo veľa ľudí o svoje peniaze, Anna nám spomínala prípad rodiny, ktorá robila desaťročia v Južnej Afrike, na dôchodok sa vrátili a všetky úspory vložili do jednej banky a prišli o milióny eur.

Nezamestnanosť vzrástla z troch percent na 17, platy štátnych zamestnancov klesli, takže mnohí Cyperčania sa naozaj majú horšie ako predtým, ale pri pohľade „zvonku“ krízu nevidno. Dokonca ani podľa mnohých štatistických čísiel. Priemerný plat je cca 1 900 eur, čo je suma, z ktorej rodina s dvoma deťmi síce neušetrí, ale aj z jedného takého príjmu vyžije. Samozrejme, sú tu veľké rozdiely – v súkromnej sfére sú platy nižšie, v štátnej, kam patria aj učitelia a lekári, sú od 2 500 eur, ani 8 000 nie je výnimkou. Učitelia sú napríklad tí, ktorým sa platy znižovali, ale zníženie zo 4 000 na 3 000 eur sa asi dá prežiť...

Na Cypre sa stále ešte platia nižšie dane aj odvody ako na Slovensku a náklady na život sú pritom zhruba porovnateľné. O niečo drahšia je elektrina a voda, nájomné za trojizbový byt je okolo 400 až 500 eur, čo sa dá porovnať s výdavkami za byt na hypotéku na Slovensku. V takýchto bytoch však žije len 17 percent Cyperčanov, ostatní bývajú vo vlastnom.

Cyprus z inej strany

Zdroj: Jarmila Horváthová

Pekný vidiek – a pokojný

Ak sme spomínali rušné letoviská pri mori – tak len pár kilometrov odtiaľ je úplne iný svet. Cyperský vidiek je naozaj idylický, optimálne miesto, ak chcete stráviť aktívnu dovolenku, ale užívať si pritom pokoj. Okolie niektorých dediniek, napríklad Tochni, vyzerá ako Toskánsko. Tu sa dá bývať v starých kamenných domoch, ale zároveň si užívať vymoženosti ako bazén pred dverami či WiFi pripojenie. Byť „účastný“ bežného života Cyperčanov, ale zároveň to nemať ďaleko k moru. Či na požičanom aute, alebo, keď ste zdatnejší, tak na bicykli.

Tochni je centrom pre cykloturistov, je tu naozaj dobre vybavená požičovňa kvalitných bicyklov, od cestných až po e-biky a robia tu aj sprievodcované cyklistické výlety. Turisti môžu odtiaľto chodiť aj na rybačky na more s rybármi, zúčastniť sa vinobrania alebo zberu olív či citrusov, vyrábať tradičný syr haloummi.

Agroturizmus dorazil aj sem a vo veľmi atraktívnej podobe. Dokonca aj klasická horská turistika je tu možná. V pohorí Troodos sú vybudované turistické chodníky, na jednej krátkej túričke sme aj boli. Aj keď sme mali trochu obavu, či to nebude len pasca na turistov, nakoniec sme boli príjemne prekvapení. Chodník popri potoku k menšiemu vodopádu bol podobný ako lesné chodníky v stredoslovenských horách.

Za tri hodiny

Väčšina Slovákov, ktorí idú na dovolenku na Cyprus, chodí s cestovnými kanceláriami a charterovými letmi. V prípade individuálnej cesty je najlepšie letieť z Viedne, odtiaľ priamo do Larnaky lietajú pravidelné linky, napríklad Niki (súčasť AirBerlin) alebo Austrian Airlines. Let trvá tri hodiny.

Ubytovanie s autom

Agroturistické zariadenia vo vnútrozemí sa snažia získať turistov rôznymi zaujímavými ponukami. Napríklad v Holiday Village v Tochni majú návštevníci v cene ubytovania okrem raňajok aj prenájom auta, ceny sú pritom veľmi sympatické, od 35 eur na osobu a noc. Hostia vo vnútrozemí pochádzajú najmä z Nemecka, Beneluxu, Švajčiarska.

Najlepší čas na návštevu

Kým kedysi sa hotely na zimu zatvárali, teraz sa snažia turistom robiť program počas celého roka. Jar je najlepšia pre cykloturistov a turistov, vtedy všetko kvitne, zima je vhodná najmä pre adrenalínových športovcov. V januári a vo februári je totiž v pohorí Troodos sneh. Takže dopoludnia sa dá v horách snoubordovať a popoludní vyskúšať na mori kitesurfing. Na kúpanie je podľa domácich najlepší október, keď je teplé more, je ešte teplo a je málo ľudí.

Cyprus z inej strany

Zdroj: Jarmila Horváthová

Drahé krstiny

Nielen svadba, ale aj krstiny sú na Cypre veľkou oslavou – a finančne náročné. Tu idú výdavky síce nie do tisícov eur, ale len špeciálny kufrík, ktorí krstní rodičia kupujú krstňaťu, stojí viac než 800 eur. Celé trvajú tri dni a výdavky na hostiny sa niekedy delia na polovicu medzi rodičov a krstných rodičov.

Pôvabný Omodos

Jedna z najkrajších dedín je Omodos vo vnútrozemí. Je tu napríklad najstarší lis na hrozno na Cypre, kamenné domy, úzke uličky, príjemné námestie s tavernami, kde poskytuje tieň vínna réva. V miestnej pekárni je možné ochutnať, ako chutí chlieb s cícerom, sú tu obchodíky s vínom, ale aj umeleckými a remeselníckymi výrobkami, doteraz tu maľujú ikony. Pred domami sedia babky a háčkujú omodské čipky, aj keď už sú viac turistická atrakcia ony samy ako ich výrobky.

Bez pohybu

Cyperčan, ak by mohol, by išiel autom aj na WC, hovoria domáci. Naozaj sa s pohybom nekamarátia, no spolu s ich záľubou veľa jesť to vedie k civillizačným chorobám. „Cyperčan, ktorého vidíte behať, to určite nerobí dobrovoľne, nariadil mu to lekár,“ hovorí s úsmevom Anna.

Cestu organizovalo Veľvyslanectvo Cyperskej republiky v SR.