Rroky obsadzujú popredné miesta v rebríčkoch miliardárov. Horšie by to bolo v rebríčkoch, ktoré mapujú zrealizované originálne nápady či inovácie, bez politických výťahov a konexií. Reč je o podnikateľskom tandeme z Košíc. Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás aktuálne „podnikajú“ hlavne na súdoch.
Vlani im skrachovali Česká Unigrafie a Bohemia Print. Rovnaký osud práve stíha Smrečinu Hofatex.
Ak hľadíme na perspektívu veľkopodnikateľov, dôležitejšie je, ako sa skončí insolvenčný návrh na ich pražský CTY GROUP a hlavne na „zlaté teľa“, ktoré rovnako čelí hrozbe konkurzu, MODŘANY Power.
Krízová komunikácia
Vydržte týždeň, napísal TRENDU Ladislav Krajňák. Po týždni súhlasil, že by mohol odpovedať na otázky poslané mailom. No potom už nijako nereagoval. Ani na opakované sms správy. Podobnú komunikačnú stratégiu zvolila IMUNA PHARM zo Šarišských Michalian, ďalšia z firiem pod vplyvom L. Krajňáka a J. Kamarása. Sekretárka ubezpečila, že otázky – napríklad či súčasné problémy akcionárov neobmedzia rozvojové plány firmy – sa dostanú ku generálnej riaditeľke Ivete Rakackej. Áno, dostali sa, ale odpovede neprišli. A ani sľúbený email v prípade, ak nebude záujem odpovedať. A do tretice česká CTY GROUP a jej generálny riaditeľ Ondřej Oravec. Tiež kontakt so sekretárkou, tiež poslané otázky, tiež žiadna reakcia.
Na CTY GROUP aj MODŘANY Power podala začiatkom tohto roka insolvenčný návrh Komerční banka. Jej hovorkyňa Monika Klucová uviedla, že s ohľadom na princípy bankového tajomstva a etiky bankového podnikania sa nevyjadrujú ku klientom banky.
A tak TREND listoval v českom insolvenčnom registri, kde nachádzal zaujímavé vyjadrenia nielen navrhovateľa – Komerčnej banky (KB), ale aj spomínaných firiem, ktoré čelia insolvenčným návrhom a súd rozhoduje, či neskončia v úpadku.
Čudné argumenty
Česká CTY GROUP ako holdingová spoločnosť mala aktivity v poradenstve, developerstve, strojárstve a polygrafii. Práve polygrafia ju začala ťahať ku dnu, keď sa vlani dostali do konkurzu Česká Unigrafie a Bohemia Print, firmy takisto vo vlastníctve dua Krajňák-Kamarás. CTY ručil za ich úvery, a preto v januári tohto roku inkasoval insolvenčný návrh od Komerčnej banky. Česká Unigrafie mala záväzky takmer jednu miliardu českých korún, necelé dve tretiny z toho bola pohľadávka banky. V prípade Bohemie išlo o 712 miliónov českých korún záväzkov, 250 miliónov sú pohľadávky banky.
Banka v insolvenčnom návrhu uvádza, že dlžník CTY GROUP sa účelovými námietkami snažil oddialiť plnenie svojich záväzkov. Ako príklad uvádza spochybňovanie pravosti podpisu Martina Frelicha, ktorý s bankou rokoval za dlžníka pri avalovaní zmenky pre Českú Unigrafiu (ČU). Zmenka bola podmienkou čerpania úveru. Banka ďalej varuje, že ak by podpis M. Frelicha naozaj nemal byť pravý, bolo by namieste sa zaoberať trestnou zodpovednosťou zainteresovaných pre podozrenie z úverového podvodu.
Podľa CTY GROUP sa mal M. Frelich vyjadriť, že zmenku založenú v insolvenčnom spise nepodpisoval. Ak pripojil na nejakú listinu svoj podpis v čase, keď bol oprávnený konať za dlžníka, nešlo o zmenku v zmysle zákona zmenkového a šekového.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?