Bývanie Nad Mestom prinesie do Slnečníc prvé výškové budovy a unikátne výhľady na centrum Bratislavy. Podľa Jána Krnáča, výkonného riaditeľa CRESCO REAL ESTATE, aj táto fáza projektu ukazuje, že architektúra aj takto rozsiahleho územia môže byť rozmanitá a nie jednotvárna.
Ako vnímate vlaňajší rok z pohľadu plánovania a predaja nehnuteľností?
Z pohľadu predaja bytov určite splnil naše očakávania. Zároveň musím povedať, že v porovnaní s prvým pandemickým rokom 2020 bol lepší. Jednak čo sa týka vplyvu pandemických opatrení na výstavbu, ale aj predaja.
V čom sa minulý rok situácia zlepšila?
Prvý pandemický rok bol poznačený neistotou tých prvých troch až štyroch mesiacov pandémie. V tom čase sa predaj bytov skoro úplne zastavil, banky váhali a čiastočne obmedzili financovanie hypoték, čím dočasne znížili ich dostupnosť pre istú skupinu klientov. Minulý rok to bolo presne naopak, navyše sa ešte koncom roka úrokové sadzby znížili, čo ešte viac naštartovalo záujem ľudí.
Jedným z projektov v predaji bola aj fáza Uniq v projekte Slnečnice v Bratislave. Dodržíte termíny jeho kolaudácie a odovzdania klientom?
Zatiaľ ideme podľa plánu, už teraz je jeden z objektov v kolaudačnom procese. Ďalšie budú nasledovať koncom tohto roka a posledný objekt chceme začať kolaudovať budúci rok. Tým po jedenástich rokoch úplne dokončíme zónu Viladomy.
Ako sa darí predaju v tejto fáze Slnečníc?
Byty púšťame do predaja postupne, aj kvôli situácii na trhu s bytmi, ktorý reaguje na rastúce ceny stavebných materiálov a prác. Významná časť bytov v UNIQ-u už má svojich majiteľov, v ponuke nám zostáva ešte približne 40 bytov. Evidujeme veľký záujem, Slnečnice sú, dovolím si tvrdiť, jedným z najrozpoznateľnejších projektov v Bratislave.
Museli ste aj vy upravovať ceny bytov?
Situácia, aká je na trhu momentálne, tu hádam ešte ani nebola. Stavebné materiály za posledné dva roky zdraželi o 40 percent. Situáciu na trhu vyhodnocujeme pred spustením predaja. Pri bytoch v ponuke a, samozrejme, pri podpísaných zmluvách už ceny nemeníme.
Čo môžu záujemcovia očakávať v tomto roku a prečo by nemali s kúpou v projekte čakať?
Kúpa nehnuteľnosti, ak potrebujete riešiť otázku bývania, nie je rozhodnutie, ktoré je dobré v dnešnej dobe odkladať. Rastúca inflácia bude prirodzene zvyšovať ceny bývania. Ak si pozriete dvojmiestny rast cien nehnuteľností nielen v Bratislave, ak niekto váhal, tento rok si už za rovnaké bývanie priplatí desaťtisíce eur. K tomu treba počítať s horšou dostupnosťou hypoték, komerčné banky už úroky zvyšovali.
Cresco plánovalo v minulom roku uviesť na trh zhruba tisícku bytov. Podarilo sa to?
Minulý rok sme plánovali, že v tomto roku dáme na trh tisíc bytov, stavebné povolenie máme na 1500 bytov. To súvisí najmä so spustením fázy Nad mestom. Spustenie jej výstavby sa nám natiahlo kvôli povoľovacím procesom, ale začiatkom druhého štvrťroka určite spustíme predaj. Už dnes ale evidujeme záujem ľudí o byty z tejto fázy.
Ak zostaneme pri etape Nad mestom, avizovali ste že to budú iné Slnečnice. V čom?
Nad mestom bude prvá výšková zóna v Slnečniciach. Okrem blokového systému, ktorý máme v doterajších etapách, pribudnú výškové budovy so štrnástimi až dvadsiatimi dvoma podlažiami. Architektonicky je to teda niečo nové, rozmanité a zároveň je to cielené na ľudí, ktorí majú radi bývanie s výhľadmi či už na centrum mesta, alebo na Rakúsko. Napriek tomu, že ide o južnú časť Petržalky, centrum Bratislavy je naozaj pomerne blízko. Ešte viac ho priblíži predĺženie električkovej trate, ktorá by sa mala končiť práve v Slnečniciach.
Štvrť Slnečnice má ambíciu poskytovať množstvo benefitov pre komunitu a mestskú časť Petržalka, ako je električková trasa, centrálny park, školy. Nakoľko štvrť zvyšuje kvalitu v danej lokalite?
Petržalka sa vyznačuje homogénnou zástavbou panelovými domami. My sme priniesli novú štvrť, ktorá je rozmanitejšia. Sú v nej viladomy, bloková výstavba a teraz pribudnú vo fáze Nad mestom výškové budovy. Chceli sme ukázať, že aj takéto rozsiahle územie môže byť rozmanité. Slnečnice priniesli zeleň, detské ihriská, športoviská, ktoré využívajú aj obyvatelia priľahlých častí Petržalky.
Tomuto typu projektov sa často vyčíta celková pomalosť ich rozvoja. Ako to vnímate zo skúseností so Slnečnicami?
Nemyslím si, že by Slnečnice rástli pomaly. Dnes v nich po jedenástich rokoch od prvého výkopu býva päťtisíc ľudí. Rýchlejšia výstavba takého veľkého projektu by z nich spravila veľké stavenisko a to nechceme.
Slnečnice priniesli pomerne významnú infraštruktúru, ihriská, zeleň. Mnohé sa stáva štandardom. Potvrdilo sa vám, že má význam investovať do verejného priestoru?
Minulý rok sme si robili aj prieskum spokojnosti medzi obyvateľmi. Ako jeden z najväčších benefitov vyzdvihli verejný priestor. Nepredávame iba štyri steny za dverami, ale aj priestor pred domom, ktorý je na vysokej úrovni.
Kúpa nehnuteľnosti, ak potrebujete riešiť otázku bývania, nie je rozhodnutie, ktoré je dobré v dnešnej dobe odkladať
Aké sú podľa vás v ďalšom období ideálne projekty pre Bratislavu? Čo by ju malo do ďalších rokov definovať?
V prvom rade treba upraviť územný plán. Ale, samozrejme, Bratislava by potrebovala investovať do rozvoja verejnej hromadnej dopravy. Mesto potrebuje vytvoriť dostatočnú, komfortnú a kvalitnú alternatívu prepravy automobilmi. Od revolúcie sa v princípe iba nakúpili nové električky a rekonštruovali existujúce koľajnice, ale okrem petržalskej radiály sa tento typ verejnej dopravy nepohol.
Spúšťate aj projekt v Česku, v pražských Holešoviciach. Ak to porovnáte ako developer, sú procesy u nás lepšie či horšie?
V tejto chvíli ešte stále lepšie, aj keď skôr smerujeme k situácii v Česku. Na stavebné povolenie pre projekt SO-HO v pražských Holešoviciach sme čakali osem rokov, a to napriek tomu, že projekt mal aj územný plán a ďalšie nevyhnutné povolenia. Do veľkej miery to závisí od mestských častí či už u nás, alebo v Čecsku. V Prahe však na stavebné povolenie bežne čakáte sedem-osem rokov, v Bratislave štyri-päť rokov.
Ak zostaneme pri SO-HO, je to váš vôbec prvý brownfield. Prečo práve brownfield ako prvý projekt v Česku?
Lokalita v pražských Holešoviach je veľmi zaujímavá. Hovorí sa, že v rámci rozvoja Prahy budú druhým Karlínom, aj keď rozvoj v Holešoviacich nejde tak rýchlo. V Karlíne ho urýchlili záplavy v roku 2002, ktoré si vynútili rozvoj a modernizáciu. Ale Holešovice majú podobne dobrú polohu, na hranici Prahy 1 a pri Vltave. Miesto nám učarovalo.
Čím konkrétne?
Pražské Holešovice ukrývajú viaceré kultúrne a spoločensky zaujímavé ciele. Aj samotný názov projektu SO-HO (SOuth HOlešovice) je odkazom na podobnú atmosféru newyorskej štvrte SoHo (South of Houston Street). Celý projekt je koncipovaný tak, aby sa táto atmosféra zachovala a rozvíjala. Celkovo bude v SO-HO 500 bytov a loftov.
Vidíte potenciál brownfieldových projektov aj v Bratislave?
Myslím si, že práve brownfieldové zóny sú v zastavaných častiach Bratislavy posledné územia, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť situáciu na trhu s bytmi. To si však vyžaduje zmenu územného plánu, keďže väčšina týchto území v centre, ale aj v mestských častiach je v rámci dnešného územného plánu určená na priemyselnú výrobu a iné využitie.
Kontúry budúcej podoby začína dostávať aj začiatok výstavby ďalšieho ambiciózneho projektu Agáty v bratislavskej Dúbravke. Ako sa darí tomuto projektu a predajom?
Projekt Agáty si už získal veľkú popularitu, po spustení projektu sme mali veľký záujem ľudí, ktorý postupne uspokojujeme. Dnes je viac ako polovica bytov, ktoré išli do predaja, predaných. V tejto etape predaja nám zostáva ešte 30 bytov, istý počet bytov pustíme do predaja neskôr.
V čom je tento projekt pre Bratislavu špecifický?
V prvom rade je to lokalita v blízkosti prírody, neďaleko je Devínska Kobyla, čiže možnosti aktívneho trávenia času pre obyvateľov Agátov v prírode, ktorá je v dotyku s ich bývaním. Zároveň má aj dobrú dopravnú dostupnosť smerom do mesta.
Ktoré projekty dnes ešte prebiehajú?
V Žiline sme sa pustili spolu so spoločnosťou Licitor, do projektu Kvetnica. Hľadali sme unikátnu lokalitu, tu prinesieme bývanie v blízkosti mestského lesoparku. Zároveň pripravujeme spolu s Wood & Company rezidenčnú časť projektu Lakeside a pokračujeme v projekte rozšírenia River Parku.